Stalin

Stalin (1992)

gatunek: Biograficzny, Dramat
produkcja: USA, Węgry
ocena: brak ocen 0 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Opis filmu
Nagrodzony trzema Złotymi Globami dramat produkcji HBO opowiada o życiu jednego z największych zbrodniarzy XX wieku – Józefa Stalina.

Jest rok 1917. W Rosji wybucha rewolucja, której przewodzi Włodzimierz Lenin (Maximilian Schell). W niedługim czasie kraj staje się dyktaturą, a coraz więcej władzy w państwie zdobywa Józef Stalin (Robert Duvall). Mężczyzna jest bezwzględny i brutalny. Nie zawaha się przed niczym, żeby zrealizować swoje cele i plany. Przez jego fanatyzm miliony osób trafiają do więzień i łagrów. Chorobliwa podejrzliwość Stalina niszczy również życie jego najbliższych.

Opowiedziana z epickim rozmachem historia życia jednego z największych tyranów w historii ludzkości. Fabuła obejmuje lata 1917 – 1953 i przedstawia najważniejsze wydarzenia tego czasu: rewolucję październikową, terror lat 30., II wojnę światową oraz okres powojenny aż do śmierci Stalina. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był jeden z twórców czeskiej Nowej Fali Ivan Passer - przebywający od 1968 roku na emigracji scenarzysta sztandarowych obrazów tego nurtu (Miłość blondynki, Pali się moja panno) i autor m.in. Intymnego oświetlenia, Urodzonego zwycięzcy czy Sposobu Cuttera. W tytułową rolę brawurowo wcielił się laureat Oscara Robert Duvall (Ojciec chrzestny, Pod czułą kontrolą, Apostoł), tworząc jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze. Obok niego w produkcji zobaczymy m.in. Joan Plowright (Czarowny kwiecień – nominacja do Oscara, Herbatka z Mussolinim) i zdobywcę Nagrody Amerykańskiej Akademii Maximiliana Schella (Wyrok w Norymberdze, Żelazny krzyż). Cała trójka została uhonorowana Złotymi Globami. Obraz zdobył ponadto 4 statuetki Emmy, w tym za scenografię i doskonałe zdjęcia Vilmosa Zsigmonda (Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Łowca jeleni), oraz 6 innych nominacji do tej nagrody. Ciekawostką jest fakt, że Stalin był pierwszą amerykańską produkcją, do której zdjęcia powstały na moskiewskim Kremlu. /opis dystrybutora/
Obsada i twórcy

reżyseria: Ivan Passer

scenariusz: Paul Monash

muzyka: Stanislas Syrewicz

zdjęcia: Vilmos Zsigmond

Julia Ormond
Roshan Seth
Joan Plowright
Maximilian Schell
Oleg Tabakov
Kevin McNally
John Bowe
Dodaj opinię
Polecamy
Menu filmu

Zwiastun filmu
Zdjęcia
Opinie
Recenzje

edytuj film »
dodaj recenzję »
dodaj film do schowka »

Stronę współtworzą