Pianista

The Pianist (2002)

gatunek: Biograficzny, Dramat, Wojenny
produkcja: Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Wielka Brytania
premiera filmu: 24-05-2002
ocena: 7.5/10 596 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Opis filmu
Pianista to historia Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty i kompozytora. Rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian. Następuje kulminacja prześladowań: Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Szpilman zarabia na utrzymanie całej rodziny grając w kawiarni, gdzie spotykają się członkowie "elity" getta: spekulanci, dziwki, alfonsi. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do "obozów pracy" i Szpilmanowie, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z szeregu skazańców znajomy żydowski policjant, który rozpoznaje go i ratuje mu życie. Rodzina ginie jednak w otchłani Holokaustu. Szpilmanowi z pomocą żydowskiego ruchu oporu udaje mu się uciec z getta. Przechowują go kolejno jego polscy przyjaciele. Kiedy niebawem wybucha polskie Powstanie, Szpilman ponownie musi walczyć o życie. Znajduje schronienie w zrujnowanej willi, nieświadom tego, że mieści się tam główna kwatera wojsk niemieckich. Zostaje nakryty przez niemieckiego kapitana, który go przesłuchuje. Gdy Szpilman ujawnia, że jest pianistą, kapitan każe mu zagrać na znajdującym się tam fortepianie. Szpilman gra nokturn cis-moll Chopina. Wzruszony kapitan postanawia pomóc mu przeżyć. Wojna się skończyła. Szpilman znowu pracuje w Polskim Radiu. Dowiaduje się od znajomego o przetrzymywanym w radzieckiej niewoli niemieckim kapitanie, który twierdzi, że uratował Szpilmanowi życie i teraz prosi Szpilmana o pomoc. Gdy jednak Szpilman dociera do wskazanego obozu jenieckiego, znajduje tam już tylko puste pole.
[filmpolski.pl]

Tagi: adaptacja książki, artysta, film na faktach, getto, II wojna światowa, Żydzi
Nagrody i wyróżnienia
2003 Oscar w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy otrzymał Adrien Brody
2003 Oscar w kategorii Najlepszy reżyser otrzymał Roman Polański
2003 Oscar (nominacja) w kategorii Najlepszy film
Obsada i twórcy

producent: Lew Rywin, Roman Polański, Gene Gutowski, Alain Sarde, Timothy Burrill, Robert Benmussa

reżyseria: Roman Polański

scenariusz: Ronald Harwood

muzyka: Wojciech Kilar

zdjęcia: Paweł Edelman

Maureen Lipman
Frank Finlay
Julia Rayner
Ed Stoppard
Krystyna Feldman
pamusz
pamusz
04-06-2007 18:55 Przez indywidualne losy bohatera filmu Polański w przekonujący i wiarygodny sposób pokazał okupacyjne losy polskich Żydów i samych Polaków.Decyzja o prowadzeniu dialogów w języku angielskim ( co dla polskiego odbiorcy jest trochę nierealna)jest celowym zabiegiem pozwalającym na lepsze rozumienie sensu dramatu u widza zagranicznego, któremu film miał przybliżyć mało juz pamiętana historię.
pawlid
pawlid
08-06-2007 21:05 warto obejrzeć
leogemini
leogemini
29-01-2010 01:45 Swietny film o losach Polskiego Zyda w czasie wojny, film troche z nie militarnej strony podchodzi do tematu ( wlasciwie to nie film podchodzi tylko rezyser :D ) ... bardzo wartosciowy i ponadczasowy ...
Dodaj opinię
Podobne filmy