Kochanice króla

The Other Boleyn Girl (2008)

gatunek: Dramat, Historyczny, Romantyczny
produkcja: Wielka Brytania
ocena: 6.2/10 84 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Opis filmu
Kiedy tajemnicą poliszynela staje się rosnąca niechęć króla Henryka VIII do swej żony Katarzyny Aragońskiej, która nie potrafi dać mu męskiego potomka, seniorzy rodu Boleyn obmyślają chytry plan, jak podwyższyć status i wpływy rodziny na dworze.
Dwie młode i wykształcone siostry Anna (Natalie Portman) i Maria (Scarlett Johansson) wykorzystane zostaną przez ojca i wuja do realizacji politycznych celów. Dziewczęta mają zabiegać o względy króla (Eric Bana), tak by wybrał jedną z nich na swą kochankę. Gdy ta urodzi mu syna, mocna pozycja rodu Boleyn i związane z nią profity będą zapewnione.
Siostry muszą porzucić spokojne wiejskie życie i odnaleźć się na niebezpiecznym i pełnym intryg dworze królewskim. To co miało być próbą pomocy rodzinie, przeradza się w bezwzględną rywalizację Anny i Marii o miłość króla. Jego serce zdobywa ostatecznie Maria, która zostaje królewską nałożnicą i rodzi mu syna. Jednak niczym nie zrażona przebiegła i chorobliwie ambitna Anna nie ustaje w walce o przychylność władcy i doprowadza do tego, że król pozbawia swych łask Marię oraz kompletnie odsuwa od siebie królową. Anna bez skrupułów i metodycznie realizuje swój plan: zostać królową Anglii.
Obie siostry Boleyn walczą o serce króla; jedna napędzana ambicją, druga – miłością, podczas gdy kraj pogrąża się w coraz głębszym politycznym kryzysie. Bezwzględna żądza władzy i ohydne metody, do których zniżyła się Anna, doprowadzą ją do upadku. Jedyną osobą, która wstawia się za nią u króla, jest Maria, bowiem siostrzana więź mimo wszystko przetrwała przeciwności losu. Jednak wstawiennictwo Marii nie zdoła uratować Anny, której los jest już przesądzony: czeka ją ścięcie.

Film na podstawie powieści Philippy Gregory.

Tagi: adaptacja książki, Anglia, król, XVI wiek
Obsada i twórcy

producent: Scott Rudin, Alison Owen

reżyseria: Justin Chadwick

scenariusz: Peter Morgan

muzyka: Ed Shearmur

Tiffany Freisberg
Mark Rylance
dzaraho
dzaraho
29-12-2009 17:25 świetny film
Dodaj opinię