Nietykalni - recenzja

12-04-2012 21:08, megafon.pl
"Nietykalni" zaskakują, zarażają energią i unoszą na skrzydłach optymizmu. W czasie seansu będziecie płakać ze śmiechu, a zaraz po pobiegniecie polecać ten film innym. Nigdy wcześniej nie widzieliście tak bezczelnie trafnej komedii o tak bardzo nieprawdopodobnej przyjaźni kalekiego bogacza i biedaka z przedmieść, która wydarzyła się naprawdę.
Francuzi potrafią zamęczać widzów ciężkimi, egzystencjalnymi dramatami zadającymi pytania o byt i sens, życie i Boga. Ale gdy postanawiają rozbawić widzów, nie mają sobie równych w Europie, przynajmniej jeżeli chodzi o ciepły, serdeczny, naturalny żart. Tacy właśnie są "Nietykalni". Ten obraz tryska życiem i wprawia we fruwająco-radosny nastrój. Z wielu scen śmiejemy się jeszcze długo po projekcji, tylko na samą myśl o nich. Konfrontacja światów bogatego Philippe'a (Francois Cluzet) i biednego Drissa (Omar Sy) przekuwa balon wypełniony stereotypami, zabobonami i nadęciem wyższych sfer. Złodziejaszek może być nie tylko uczciwy, jego szczerość, bezpośredniość i pragmatyzm potrafią pokonać wiele przeszkód i barier. Sparaliżowany bogacz nie musi być zgorzkniałym samolubem, może być serdeczny, otwarty na świat, przygodę i wolność.

"Nietykalni" to nie tylko rewelacyjna historia wzięta z życia, ale i trafne dialogi, a przede wszystkim świetni aktorzy. Rzadko trafiają się duety tak zgrane, iskrzące chemią, jak Sy i Cluzet. Jeszcze rzadziej zdarzają się tacy mistrzowie, jak Sy. To największe, obok autentycznej przygody, odkrycie "Nietykalnych". Charyzmatyczny uśmiech i urzekająca opowieść, w której śmiejemy się nie z bohaterów, ale razem z nimi.

Amerykanie już szykują remake.

Zobacz też

Kevin Hart amerykańskim nietykalnym
02-10-2014 15:36

Kevin Hart amerykańskim nietykalnym

Kevin Hart dołączył do obsady amerykańskiej wersji francuskiego przeboju "Nietykalni".
Eliot Ness wraca do akcji
03-12-2013 05:02

Eliot Ness wraca do akcji

Powstanie miniserial o losach stróża prawa Eliota Nessa, rozsławionego m.in. przez film Briana De Palmy "Nietykalni".
03-03-2013 15:33

"Nietykalny" z X-Men

Gwiazdor francuskiej komedii "Nietykalni" Omar Sy dołączył do obsady nowej produkcji Bryana Singera "X-Men: Days Of Future Past".
Reżyser
01-03-2013 09:56

Reżyser "Bruce'a Wszechmogącego" przejmuje "Nietykalnych"

Tom Shadyac prowadzi negocjacje w sprawie reżyserii anglojęzycznego remake'u francuskiego przeboju "Nietykalni".