Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

22-03-2017 09:13
autor: avatar igor_eber
Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Uroczystość odbyła się 20 marca 2017 r. w Teatrze Polskim w Warszawie i była transmitowana przez stację Canal +. Jest to związane z odmową transmitowania Gali przez Telewizję Publiczną po tym, jak prowadzący zeszłoroczną edycję Maciej Stuhr skompromitował ją żenującymi żartami politycznymi, wyśmiewając m. in. Żołnierzy Wyklętych czy śmierć polskiego prezydenta w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Polityki nie zabrakło również w tym roku - pod tym względem najbardziej zapadnie w pamięć "rola" Andrzeja Seweryna, który w przebraniu amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa wygłosił zabawną przemowę, nawiązującą do sytuacji w polskim kinie oraz niektórych ostatnich działań krajowych polityków, a następnie wręczył jedną ze statuetek (w kategorii "Odkrycie roku" dla Jana Matuszyńskiego).

Charakterystycznym motywem tegorocznej gali stały się również liczne wyrazy solidarności z ukraińskim reżyserem Ołehem Sencowem, więzionym przez FSB od czasu rosyjskiej agresji na Krym w 2014 r - poparcie dla akcji zmierzających do uwolnienia ukraińskiego filmowca wyraziła m. in. przewodnicząca Europejskiej Akademii FIlmowej, Agnieszka Holland. W tym mętliku polityki, praw człowieka i artysty oraz stojącego na różnym poziomie humoru (co jest już tradycją "polskich gal oscarowych") nie można jednak pominąć sprawy kluczowej, czyli wyników. Te okazały się najkorzystniejsze dla Wojciecha Smarzowskiego i wszystkich pozostałych twórców filmu "Wołyń". Wielowątkowa historyczna produkcja, osadzona w realiach ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w Galicji Wschodniej podczas II wojny światowej, otrzymała 14 nominacji, które przełożyły się na 9 nagród - w tym m. in. uznawanego za najcenniejsze wyróżnienie Orła w kategorii "najlepszy film". "Wołyń" zdobył także nagrodę publiczności, co nie może dziwić zważywszy na wyjątkową popularność filmu w polskich kinach.

4 statuetki powędrowały ostatecznie do twórców filmu "Ostatnia rodzina" - obrazu biograficznego poświęconego rodzinie Beksińskich. W tym przypadku szczególnie doceniona została praca aktorów - "Ostatnia Rodzina" zgarnęła bowiem statuetki zarówno w kategorii "najlepsza rola męska" (Andrzej Seweryn), "najlepsza rola damska" (Aleksandra Konieczna), a także wspomnianego Orła za "odkrycie roku". Czwartą statuetką był Orzeł w kategorii "najlepszy scenariusz" - scenarzysta "Ostatniej Rodziny", Robert Bolesto, odbierając nagrodę podziękował... Beksińskim za dialogi. Z kolei obie nagrody za role drugoplanowe powędrowały do aktorów występujących w dramacie kryminalnym "Jestem Mordercą" Macieja Pieprzycy (Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik). Na koniec warto wspomnieć o nagrodzie w kategorii "najlepszy film europejski", którą otrzymał węgierski dramat historyczny "Syn Szawła", uhonorowany przed rokiem Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Lista nominowanych oraz zwycięzców edycji Orły 2017 znajduje się tutaj.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Żebrowski, Deląg, Wendzikowska i inni na uroczysteej premierze komedii
20-03-2017 08:46

Żebrowski, Deląg, Wendzikowska i inni na uroczysteej premierze komedii "Wszystko albo nic"

We wtorek (14 marca) w warszawskim kinie Cinema-City Sadyba odbyła się uroczysta premiera komedii "Wszystko albo nic". Na czerwonym dywanie pojawiły się gwiazdy filmu: Michał Żebrowski i Paweł Deląg oraz znane postaci kina i show-biznesu. Prezentujemy foto relację z tego wydarzenia. "Wszystko albo nic" w kinach w całej Polsce od 17 marca.
Polecamy
Najnowsze newsy