Oscary 2017 rozdane - znamy zwycięzców

27-02-2017 10:26
autor: avatar maniek
Gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli popularnych Oscarów, jak zwykle przyciągnęła zainteresowanie mediów i kinomaniaków z całego świata. Nie obyło się bez anegdot, nieprzewidywanych rozstrzygnięć a także wielkiej wpadki, dzięki której prawdopodobnie zapamiętamy tegoroczną galę na długo.
Tegoroczna, 89. edycja wręczenia Oscarów nie została zdominowana przez żaden z filmów. Zgodnie z przewidywaniami, najwięcej statuetek - sześć - zgarnął sympatyczny musical "La la land" w reżyserii Damiena Chazelle. Film od momentu ogłoszenia nominacji był uważany za faworyta w wielu kategoriach; ze szczególnym napięciem oczekiwano Oscara dla reżysera, który pomimo młodego wieku już kilka lat wcześniej otarł się o statuetkę za film "Whiplash". Ostatecznie Chazelle zdobył upragnione wyróżnienie, a jurorzy docenili ponadto rolę Emmy Stone a także aspekty artystyczne - muzykę, zdjęcia i scenografię. Co więcej, "La la land" przez kilka sekund był uhonorowany najcenniejszą statuetką - za najlepszy film - co było wynikiem otwarcia przez prowadzącego galę Jimmy'ego Kimmela niewłaściwej koperty. Żenująca pomyłka szybko została wyjaśniona, a Oscar za najlepszy film trafił w ręce twórców dramatu "Moonlight". Film opowiadający historię młodzieńca dorastającego w patologicznym, przepełnionym używkami środowisku został ponadto doceniony za najlepszy scenariusz adaptowany, a Oscara za najlepszą rolę drugoplanową zgarnął Mahersala Ali. Czarnoskóry aktor, którego nagroda była pierwszą przyznaną podczas gali, z miejsca stał się tematem plotek i analiz dotyczących rzekomego rasizmu w Amerykańskiej Akademii Filmowej. Również nagroda za najlepszą aktorkę drugoplanową powędrowała do osoby czarnoskórej, a konkretnie Violi Davis, która zawdzięcza wyróżnienie odważnej roli w filmie "Fences".

Z kolei cenna statuetka dla najlepszego aktora pierwszoplanowego trafiła w ręce Casseya Afflecka - odtwórcy głównej roli w dramacie "Manchester by the sea". Warto wspomnieć również o kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Rozstrzygnięcie tej kategorii nie wzbudzało w Polsce wielkich emocji, gdyż "Powidoki" Andrzeja Wajdy - tegoroczny polski kandydat - nie uzyskały nominacji. Ostatecznie nagrodę odebrał irański film "Klient", stanowiący ekranizację sztuki "Śmierć Komiwojażera" Arthura Millera.

Oczywiście, tegoroczna gala oscarowa nie obyła się bez momentów zabawnych oraz akcentów politycznych. Prowadzący dobrze przygotował się do swojej roli, i praktycznie przy każdym artyście raczył publiczność anegdotami z życia danej osoby. Pojawiło się również mało oryginalne nawiązanie do słów Donalda Trumpa na temat amerykańskiej aktorki Meryl Streep. Sympatycznym żartem prowadzących było z kolei włączenie do programu uroczystości grupy aktorów, odgrywających rolę turystów, którzy przypadkowo zbłądzili na ceremonię - "turyści" zostali obdarowani uściskami dłoni wielu sław światowego kina oraz możliwością zrobienia sobie selfie. Galę uświetnił ponadto występ znanych muzyków - Johna Legend, Stinga oraz Justina Timberlake'a. Szczególnie żywe reakcje publiczności wzbudził ten ostatni, wykonując energiczną piosenkę "Can't stop the feeling". Gala oscarowa 2017 zostanie jednak zapamiętana głównie ze względu na potknięcie prowadzących przy najcenniejszej statuetce, docenienie w wielu kategoriach prostego, ale bardzo dopracowanego "La la landu", a także niespodziewanie dużą ilość nagród dla aktorów i twórców czarnoskórych.


Najlepszy film

Moonlight - (nagroda)
Nowy początek
Fences
Przełęcz ocalonych
Aż do piekła
Ukryte działania
La La Land
Lion. Droga do domu
 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Casey Affleck (nagroda) Manchester by the Sea
Ryan Gosling - La La Land
Viggo Mortensen - Captain Fantastic
Denzel Washington - Fences

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Emma Stone (nagroda) La La Land
Isabelle Hupper - Elle
Ruth Negga - Loving
Natalie Portman - Jackie
Meryl Streep - Boska Florence

Najlepszy reżyser

Damien Chazelle (nagroda) La La Land
Denis Villeneuve - Nowy początek
Mel Gibson - Przełęcz ocalonych
Kenneth Lonergan - Manchester by the Sea
Barry Jenkins - Moonlight

Najlepszy aktor drugoplanowy

Mahershala Ali (nagroda) Moonlight
Lucas Hedges - Manchester by the Sea
Dev Patel - Lion. Droga do domu
Michael Shannon - Zwierzęta nocy

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Viola Davis (nagroda) Fences
Naomie Harris - Moonlight
Nicole Kidman - Lion. Droga do domu
Octavia Spencer - Ukryte działania
Michelle Williams - Manchester by the Sea


Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017
22-03-2017 09:13

Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Polecamy
Najnowsze newsy