Rozdano Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA

14-02-2017 09:14
autor: avatar
Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA rozdano w niedzielę, 12 lutego, już po raz 70. Kolejny raz po Złotych Globach triumfował „La La Land” – najprawdopodobniej więc to także ten obraz zgarnie najwięcej Oscarów.
Nagrody BAFTA to najważniejsze w Wielkiej Brytanii wyróżnienia dla twórców filmowych, uważane za brytyjski odpowiednik Oscarów, a także dobry wyznacznik co do tego, kto otrzyma statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej. Mimo deszczu, w tym roku na gali BAFTA nie zabrakło plejady gwiazd, które wykorzystały okazje, aby zaprezentować swoje kreacje na czerwonym dywanie. Wród nich znalazła się szczególnie ciepło przyjmowana księżna Cambridge, Kate Middleton, której towarzyszył książę William. Po raz pierwszy w historii para książęca pojawiła się na rozdaniu nagród BAFTA, wzbudzająca tym niemałą sensację wśród dziennikarzy.

Najwięcej nagród, podobnie jak w przypadku wcześniej rozdanych Złotych Globów, zgarnął film „La La Land” – sentymentalny hołd dla złotej epoki hollywoodzkich musicali w reżyserii Damiena Chazelle’a. „La La Land” został uznany najlepszym filmem 2016 roku, nagrodzono także reżysera, występującą w filmie w głównej roli Emmę Stone, zdjęcia oraz muzykę.

Kolejną nagrodę odebrał także, podobnie jak na Złotych Globach, Casey Affleck, powszechnie doceniany za główną rolę męską w filmie „Manchester by the sea”, w którym gra poranionego przeszłością człowieka zmuszonego do powrotu do rodzinnego miasta i zajęcie się synem zmarłego brata. Film otrzymał także nagrodę za scenariusz oryginalny, autorstwa reżysera filmu, Kennetha Lonergana. Nagroda za najlepszą adaptację scenariusza przypadła pracy Luke’a Daviesa przy filmie „Lion. Droga do domu” opartym na autobiograficznej książce „Daleko od domu” Saroo Brierleya.

Kolejną po Złotym Globie nagrodę odebrała także [Viola Davies] za drugoplanową rolę żeńską w filmie „Fences”. Partnerująca w tym filmie Denzelowi Washingtonowi czarnoskóra aktorka jest tegoroczną bardzo mocną kandydatką do statuetki Oscarowej. Za drugoplanową rolę męską w filmie „Lion. Droga do domu” nagrodzono Dev Patela.

Najlepszym filmie brytyjskim uznano w 2016 roku kolejny film Kena Loacha, słynącego z wyrazistych, ostrych i bezlitosnych portretów brytyjskiego społeczeństwa. „Ja, Daniel Blake” to poruszająca historia tytułowego Daniela Blake’a, stolarza usiłującego walczyć z bezduszną biurokracją i jednocześnie pomóc bezradnej kobiecie z dziećmi. W obliczu absurdów systemu społecznej pomocy, o dziwo, odnajduje jeszcze radość z pomocy danej innym ludziom.

Za najlepszy film nieanglojęzyczny uznany został poruszający „Syn Szawła” László Nemesa, będący także mocnym kandydatem do Oscara w tej kategorii. Za efekty specjalne nagrodzono film „Księga dżungli”, a najlepszym filmem animowanym został „Kubo i dwie struny” nakręcony w nietypowej technice z użyciem wykonanych ręcznie kukiełek. Nagrodę za najlepsze kostiumy przyznano za film „Jackie”, będący nietypową biografią Jacqueline Kennedy i skupiający się na dniach po śmierci jej męża, prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego. BAFTĘ za najlepszą charakteryzację nagrodzono natomiast film „Boska Florence” z Meryl Streep w roli głównej, która została owacyjnie przyjęta na gali.

Lista nominacji oraz przyznanych nagród dostępna jest tutaj.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017
22-03-2017 09:13

Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Polecamy
Najnowsze newsy