McImperium - recenzja

02-02-2017 08:36
autor: avatar igor_eber
Chyba każdy z nas przynajmniej od czasu do czasu odwiedza restauracje typu fastfood. Wśród nich zdecydowanie króluje słynny McDonald's. Całkiem niedawno powstał film, który przedstawia genezę i historię McDonalds'a, czyli "McImperium" w reżyserii Johna Lee Hancocka (na podstawie scenariusza Roberta D. Siegla).
Ray Kroc (Michael Keaton) jest charyzmatycznym biznesmenem. Wciąż jednak ma nadzieję na większą sławę. Pomysłów ma bardzo dużo, ale niestety żaden z nich nie ma szans na sukces i wszystko kończy się fiaskiem. Wkrótce Kroc otrzymuje zamówienie od restauracji w Kalifornii, o której nigdy wcześniej nie słyszał. Wtedy właśnie poznaje braci McDonaldów (Nick Offerman i John Carroll Lynch), który wpadli na bardzo nietypowy pomysł. Uważają, że można serwować jedzenie w pół minuty po zamówieniu. Biznesmen jest zachwycony tym wyjątkowym pomysłem i zależy mu na tym, aby bracia stworzyli całą sieć restauracji w USA. Z czasem biznes się rozkręca, a pomysł okazuje się wielkim sukcesem. Fastfoody są coraz bardziej popularne, co oczywiście wzmaga apetyt Kroca na sukces. Mężczyźnie zależy na tym, aby McDonald's stał się najbardziej rozpoznawalną marką na całym świecie. Czy mu się to uda? Jaka jest cena sukcesu?

Przede wszystkim wspomnieć trzeba, że Keaton świetnie odnalazł się w roli Kroca. Idealnie wczuł się w rolę człowieka, który jest wiecznie żądny sukcesu i sławy. Poza tym brawa dla twórców filmu za przedstawienie tej postaci. Kroc nie jest jednoznaczną postacią, ma wiele wad, ale i tak nie można go nie lubić. Ważne jest także to, że film jest bardzo czytelny. Nie ma możliwości, żeby pogubić się podczas seansu. Poza tym akcja jest bardzo wartka i nie ma w filmie elementów, które mogą zanudzić odbiorcę, np. aspekty prawne itp. Cała historia jest niezwykle intrygująca i wciągająca. Istotne jest także to, że film realnie odzwierciedla całą historię. Nie ma tu żadnych przekłamań, podkoloryzowań itd. Świetnie odegrane są także role braci McDonaldów. Ciekawy jest kontrast pomiędzy nimi, a Krocem.

Zdjęcie: 7


Oczywiście film nie jest idealny i można znaleźć kilka dość istotnych wad, które nie powinny jednak nikogo zniechęcić do całej produkcji. Po pierwsze, momentami można odnieść wrażenie, że przynajmniej postać Kroca jest dość karykaturalna. Akurat ten aspekt znajduje jednak dla siebie usprawiedliwienie, bowiem prawdopodobnie o to właśnie w całym filmie chodziło, o podkreślenie postaci biznesmena, o zaakcentowanie jego pogoni za sukcesem. Szkoda tylko, że pozostałe postacie są nieco za mało pokazane. Nawet braci McDonalds'ów jest trochę zbyt mało, a to przecież przede wszystkim oni byli pomysłodawcami wszystkiego. Ciekawą postacią mogła być również żona Raya Kroca, ale niestety przedstawiono ją jako typową gospodynię i panią domu. Widz mógłby oczekiwać, że dowie się czegoś więcej o relacjach głównego bohatera z żoną. Produkcja jest dobra, ale brakuje jej jeszcze czegoś co byłoby przysłowiową wisienką na torcie.

Zdjęcie: 5


"McImperium" doskonale pokazuje jak trudna jest droga do sukcesu i sławy. Nie jest łatwo stać się "kimś", a jeszcze trudniej pozostać sobą. Nie każdy ma takie cechy charakteru i usposobienie, które zapewni mu sukces. Niestety, wszystko ma swoją cenę, a biznes jest naprawdę okrutny. Często trzeba zapomnieć o własnych przekonaniach, o uczuciach, nawet o moralności. W biznesie trzeba być bezlitosnym, nie liczyć się z nikim i dbać tylko o swój interes. Właśnie to wszystko doskonale pokazuje ten film. Uświadamia nam także, że w życiu może spotkać nas wiele niesprawiedliwości. Czasem ktoś, kto się dobrze "zakręci" osiągnie więcej niż ktoś, kto rzeczywiście wpadł na jakiś pomysł, był początkiem czegoś wielkiego.

Czy film nie sprawi, że niektórzy nie będą już chcieli stołować się w tej sieci restauracji? Raczej nie, ale z pewnością każdy będzie miał nieco inne spojrzenie na całą sytuację. Warto obejrzeć ten film, ponieważ pokazuje on kulisy czegoś, co zdobyło taką sławę na całym świecie. Pomimo wad seans bez wątpienia dostarczy widzom rozrywki oraz skłoni do przemyśleń.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też inne recenzje

Spójrz na morze - recenzja
03-01-2018 20:39

Spójrz na morze - recenzja

Film wyjątkowy
Szybcy i wściekli 8 - recenzja
27-04-2017 15:01

Szybcy i wściekli 8 - recenzja

To jeden z tych filmów, których widzowie wiedzą dokładnie co dostaną. W ósmej części serii jest to, co już doskonale znamy, z tym, że podane w jeszcze bardziej widowiskowym sosie.
Dzieciak rządzi - recenzja
21-04-2017 18:18

Dzieciak rządzi - recenzja

Gdy DreamWorks bierze się za jakąś nową animację, to wiadomo, że bez echa ona nie przejdzie. A jeśli za film odpowiedzialny jest Tom McGrath, twórca "Madagaskaru", to oczekiwania muszą być bardzo duże. I"Dzieciak rządzi" to rzeczywiście urocza, momentami bardzo zabawna komedia. Może nie na miarę "Madagaskaru", ale na pewno powinna spodobać się dzieciom, a dorosłym może i bardziej.
Pakt krwi - recenzja
12-04-2017 15:25

Pakt krwi - recenzja

Nicolas Cage to z pewnością uzdolniony aktor, ale jak mało kto ma tendencję do występowania w naprawdę kiepskich filmach. "Pakt krwi" jest jednym z nich, choć to wcale nie Cage - wbrew promocyjnym plakatom - nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Polecamy
Najnowsze newsy