Kłamstwo - recenzja

26-01-2017 10:22
autor: avatar maniek
Kilkanaście lat temu było bardzo głośno o procesie, który odbył się w Berlinie. Dotyczył on rzekomego zniesławienia Davida Irvinga. Całkiem niedawno powstał film w reżyserii Micka Jacksona "Kłamstwo", który miał na celu zrekonstruowanie tego kontrowersyjnego i wzbudzającego wiele emocji procesu.
David Irving (Timothy Spall) to historyk, który za wszelką cenę próbuje wybielić Hitlera, jego współpracowników oraz wszystkich, którzy poddali się jego ideologii. Tymczasem profesor Deborah Lipstadt (Rachel Weisz) prowadzi badania dotyczące Holocaustu. Któregoś dnia jej wykład przerywa Irving. Dwa lata później Deborah zostaje pozwana o opisanie przekonań Irvinga w swojej książce. Historyk twierdzi, że to zrujnowało jego karierę. Kobieta wraz z adwokatami (m. in. Andrew Scott) musi udowodnić podczas procesu w Wielkiej Brytanii, że Holocaust wydarzył się naprawdę. Czy uda im się znaleźć i przedstawić światu prawdę?

Przede wszystkim istotne jest to, że cały proces został przez twórców bardzo wiernie przedstawiony. Nawet dialogi z sali sądowej pochodzą ze scenogramów sądowych. Zatem jeśli ktoś chce poznać szczegóły tego wydarzenia, film mu to umożliwia. Nie jest to jednak nudny film dokumentalny, bowiem zrobiono z tego produkcję fabularną, dramat. Warto także wspomnieć, że jest on naprawdę świetnie zrobiony. Oprócz reżysera na brawa zasługuje między innymi autor scenariusza David Hare oraz autor muzyki Howard Shore, a także Haris Zambarioukos, który był odpowiedzialny za zdjęcia do filmu. Z pewnością każdy widz będzie zachwycony perfekcyjną grą aktorską Rachel Weisz, Timothy'ego Spalla, Toma Wilkinsona oraz wielu innych wspaniałych aktorów, którzy wcielili się w postacie w tej produkcji. Spora część aktorów cieszy się już ogólnoświatowym uznaniem, są zdobywcami prestiżowych nagród. Tym razem również stanęli na wysokości zadania i świetnie wczuli się w swoje role.Film stwarza również okazję do zapoznania się ze specyfiką działania sądów. Mamy tutaj przedstawiony proces krok po kroku, włącznie z jego przygotowaniem, obmyślaniem strategii obrony, szukaniem dowodów. Z pewnością zaciekawi to nie tylko osoby, które interesują się prawem i sądownictwem. Oczywiście na potrzeby filmu dodano kilka scen, ale nie sprawiają one, że całość mija się z prawdą. Bardzo podobało mi się pokazanie buntu głównej bohaterki, jej uporu i wytrwałości. Twórcy doskonale poradzili sobie z przekazaniem emocji, wstrząśnięciem widzem, skłonieniem go do przemyśleń.

Niestety, film nie jest całkowicie pozbawiony wad. Przede wszystkim momentami sprawia wrażenie jak gdyby stworzony był w celu gry politycznej, a nie o to przecież chodziło. Można jednak przymknąć na to oko, bowiem pewnie nawet nie każdy widz będzie miał takie spostrzeżenia. Poza tym zupełnie niepotrzebnie lub po prostu w niewłaściwy sposób zostały pokazane pewne sceny z obozu koncentracyjnego. Raczej nie uda się osiągnąć tym zamierzonych celów. Oprócz tego zdarzają się pewne nieścisłości i błędy historyczne, jak chociażby pomylenie Oświęcimia z Brzezinką. Twórcy mogli także postarać się, aby produkcja przynajmniej sprawiała wrażenie nieprzewidywalnej. Oczywiście, wiele osób wie, jak skończył się ten proces, ale nie zwalnia to z obowiązku wprowadzenia choć odrobiny niepewności. Przydałoby się także trochę więcej dopracowania postaci. Powinny mieć one zarówno zalety, jak i wady, być przynajmniej w pewnym stopniu niejednoznaczne."Kłamstwo" to film opowiadający o dążeniu do prawdy. Owszem, trzeba wybaczać, ale i zachować pamięć o tym, co się stało. Nie można oszukiwać kolejnych pokoleń. Ofiarom Holocaustu należy się mówienie o prawdzie. Film pokazuje, że warto bronić prawdy i opowiadać się za nią, nawet jeśli wiąże się to z przykrymi konsekwencjami. Uświadamia także, że upór i wytrwałość się opłacają.

"Kłamstwo" powinien obejrzeć każdy, bowiem dotyczy on czegoś, co wydarzyło się na wielką skalę. Może dzięki tej produkcji nareszcie prawda zostanie rozpowszechniona wśród innych krajów. Poza tym jest to porządnie zrobiony film i zapewne znawcy kina go docenią.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też inne recenzje

Spójrz na morze - recenzja
03-01-2018 20:39

Spójrz na morze - recenzja

Film wyjątkowy
Szybcy i wściekli 8 - recenzja
27-04-2017 15:01

Szybcy i wściekli 8 - recenzja

To jeden z tych filmów, których widzowie wiedzą dokładnie co dostaną. W ósmej części serii jest to, co już doskonale znamy, z tym, że podane w jeszcze bardziej widowiskowym sosie.
Dzieciak rządzi - recenzja
21-04-2017 18:18

Dzieciak rządzi - recenzja

Gdy DreamWorks bierze się za jakąś nową animację, to wiadomo, że bez echa ona nie przejdzie. A jeśli za film odpowiedzialny jest Tom McGrath, twórca "Madagaskaru", to oczekiwania muszą być bardzo duże. I"Dzieciak rządzi" to rzeczywiście urocza, momentami bardzo zabawna komedia. Może nie na miarę "Madagaskaru", ale na pewno powinna spodobać się dzieciom, a dorosłym może i bardziej.
Pakt krwi - recenzja
12-04-2017 15:25

Pakt krwi - recenzja

Nicolas Cage to z pewnością uzdolniony aktor, ale jak mało kto ma tendencję do występowania w naprawdę kiepskich filmach. "Pakt krwi" jest jednym z nich, choć to wcale nie Cage - wbrew promocyjnym plakatom - nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Polecamy
Najnowsze newsy