Ogłoszono nominację do brytyjskich nagród filmowych - BAFTA

12-01-2017 18:06
autor: avatar maniek
Jak co roku, ogłoszono nominację do brytyjskich nagród filmowych - BAFTA. Nominację ogłoszono we wtorek rano w Londynie. Listę odczytali aktorzy - Sophie Turner z „Gry o tron” i Dominic Cooper, ekranowy Ian Fleming z produkcji "Fleming: The Man Who Would Be Bond". To już 70. edycja rozdania nagród BAFTA. Jest to wielkie wydarzenie dla świata filmowego, ponieważ jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród.
BAFTA czyli Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych to organizacja przyznająca nagrody już od roku 1948 w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych. Są to najważniejsze wyróżnienia w świecie kina zaraz obok amerykańskiego odpowiednika - Oscarów i Złotych Globów, których rozdanie odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Statuetka, którą otrzymują wygrani to maska teatralna wykonana ze złota. Została stworzona przez Mitzi Cunliffe, a oficjalna, brytyjska nazwa statuetki to "Złota Maska". Obecnie "Złota Maska" przyznawana jest w 23 kategoriach oraz w 3 kategoriach specjalnych. Brytyjczycy doceniają nie tylko swoje produkcje, ale też filmy amerykańskie oraz nieanglojęzyczne. W tym roku na liście pojawiły się filmy z Francji, Hiszpanii czy Niemiec.

Gala rozdania statuetek odbędzie się w niedzielę 12 lutego w Royal Albert Hall w Londynie. Jest to jedna z najpiękniejszych sal koncertowych mogąca pomieścić nawet 8 tysięcy osób. Galę poprowadzi niezawodny Stephen Fry - brytyjski aktor i komik, pisarz i reżyser.

Lista nominowanych obejmuje "perełki" w świecie sztuki filmowej. Najwięcej, bo aż 11 nominacji, otrzymał musical również nominowanego Damiena Chazelle'a (w kategorii najlepszy reżyser) "La La Land", który został dzień wcześniej wyróżniony siedmioma Złotymi Globami. Zaraz za "La La Land", który jest uważany za faworyta znajdują się dwa filmy, które zdobyły tylko o dwie nominacje mniej, są to „Nowy początek” oraz „Zwierzęta nocy”. Sześć nominacji otrzymał niskobudżetowy dramat rodzinny: "Manchester by the Sea" Kennetha Lonergana, co spotkało się ze zdziwieniem.

Bardzo pozytywną wiadomością jest fakt, że wśród nominowanych znalazł się jeden Polak, jest nim Abel Korzeniowski, kompozytor, który swoją muzykę miał szansę umieścić w filmie Toma Forda "Zwierzęta nocy" z gatunku dramatów, dreszczowców. Nie jest to pierwszy raz gdy Korzeniowski skomponował muzykę dla Forda, wcześniej zrobił to do filmu "Samotny mężczyzna", jednak dopiero teraz dostał nominację do nagrody. Nie jest zaskoczeniem nominacja Meryl Streep, która zagrała Florence Foster Jenkins w "Boskiej Florence". Jest to już 13. nominacja Streep do nagrody BEFTA jednak nie dzieje się to przez przypadek, ponieważ krytycy uważają, że zagrała bosko, tak jak mówi tytuł. Okazuje się, że także największym zaskoczeniem lecz tym razem negatywnym jest brak wyróżnienia dla "Sully" Clinta Eastwooda oraz "Milczenie" Martina Scorsese. Są to dwie produkcje, które przed ukazaniem się oficjalnej listy nominowanych, były wskazywane jako faworyci.

Na ostateczne wyniki musimy poczekać jeszcze niecały miesiąc, ale już teraz możemy głosować na swoich ulubieńców na oficjalnej stronie internetowej organizacji: http://www. bafta. org/.

Najlepszy film brytyjski

"American Honey"
"Kłamstwo"
"Fantastyczne zwierzeta i jak je znaleźć"
"Ja, Daniel Blake"
"Notes on Blindness"
"Under the Shadow"

Najlepszy film

"Nowy początek"
"Ja, Daniel Blake"
"La La Land"
"Manchester by the Sea"
"Moonlight"

Najlepszy film nieanglojezyczny

"Imigranci"
"Julieta"
"Mustang"
"Syn Szawla"
"Toni Erdmann"

Najlepszy reżyser

Denis Villeneuve - "Nowy poczatek"
Ken Loach - "Ja, Daniel Blake"
Damien Chazelle - "La La Land"
Kenneth Lonergan - "Manchester by the Sea"
Tom Ford - "Zwierzeta nocy"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Andrew Garfield - "Przelecz ocalonych"
Casey Affleck - "Manchester by the Sea"
Jake Gyllenhaal - "Zwierzęta nocy"
Ryan Gosling - "La La Land"
Viggo Mortensen - "Captain Fantastic"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Amy Adams - "Nowy poczatek"
Emily Blunt - "Dziewczyna z pociagu"
Emma Stone - "La La Land"
Meryl Streep - "Boska Florence"
Natalie Portman - "Jackie"
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017
22-03-2017 09:13

Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Polecamy
Najnowsze newsy