"Autopsja Jane Doe" - recenzja

11-01-2017 08:38
autor: avatar maniek
Norweski reżyser, Andre Ovredal, choć ma na swoim koncie już dwa filmy, w tym głośne mockumentary „Łowca trolli”, debiutuje w Hollywood klasycznym horrorem, umiejętnie wykorzystując wszelkie reguły tego gatunku. „Autopsja Jane Doe” to kameralny horror, który choć rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru między zaledwie trójką bohaterów, potrafi nieźle przestraszyć.
Oto w spokojnym miasteczku w Stanach, w piwnicy domu znalezione zostaje ciało pięknej, młodej dziewczyny. Jej odcisków ani danych nie ma w bazie policji, więc w poszukiwaniu odpowiedzi, kim jest tajemnicza Jane Doe (tak w Stanach określane są ciała o nieznanej tożsamości), szeryf przywozi ciało do miejscowego koronera – Tommy’ego Tildena (w tej roli pojawia się Brian Cox) pracującego w piwnicach własnego domu. Pomaga mu syn, technik medyczny – Austin (Emile Hirsch), który ponieważ sprawa rozwikłania tożsamości Jane Doe jest wyjątkowo pilna, rezygnuje z randki i zostaje z ojcem w kostnicy. Tak rozpoczyna się najdziwniejszy wieczór w życiu obu specjalistów, którzy badając ciało pięknej denatki (w tej roli Olwen Cathryn Kelly) będą musieli porzucić kierujące nimi do tej pory racjonalne myślenie. Kolejne szokujące odkrycia dokonywane przez nich w ciele zmarłej są nie do pojęcia dla osób usiłujących wszystko logicznie wytłumaczyć.Podobno nakręcenie gatunkowego horroru było od zawsze marzeniem norweskiego reżysera Andre Ovredala, który specjalnie poprosił swojego agenta o szukanie scenariuszy tego typu. Historia napisana przez Iana B. Goldberga i Richarda Nainga zaintrygowała go od razu, postanowił więc ją jak najszybciej zekranizować. Trzeba przyznać, że udało mu się stworzyć na tyle oryginalne dzieło, iż część krytyków okrzyknęła „Autopsję Jane Doenajlepszym horrorem 2016 roku.

Ovredal umiejętnie bowiem wykorzystał wszystkie zagrania i sztuczki pozwalające mu straszyć widzów, zachowując przy tym jednak umiar i stawiając bardziej na budowanie klimatu niż prymitywne krwawe rąbanki dominujące w ostatnich latach w kinie tego gatunku. Akcja „Autopsji Jane Doe” rozgrywa się niemal w całości w tajemniczych wnętrzach rodzinnego domu Tommy’ego Tildena, który budowany był przez kolejne pokolenia tej rodziny. Już sama wędrówka słabo oświetlonymi labiryntami jego korytarzy potrafi wywołać uczucie zagrożenia. Jeśli jeszcze dodamy do tego windę z zacinającymi się zabezpieczeniami, stare radio, z którego w pewnym momencie zaczynają wydobywać się dziwne dźwięki i szalejącą nad miasteczkiem burzę – mamy już pełen zestaw środków, za pomocą których reżyser umiejętnie podsyca nastrój grozy.Jego film dzieli się formalnie na dwie połowy. W pierwszej, z wykorzystaniem stylistyki gore, śledzimy profesjonalnie wykonywaną pracę dwóch specjalistów, dla których obcowanie z ciałami zmarłych jest codziennością. Przez to chłodne, profesjonalne podejście, zbliżenia na wydobywane przez nich poszczególne części ciała nieboszczyków, nie są aż tak szokujące dla widzów przyzwyczajonych dzisiaj do znacznie mocniejszych efektów. Ovredal przygotowuje widzów tym samym do drugiej części swojego filmu, w której dużo ważniejszy będzie narastający klimat zagrożenia dla obu mężczyzn. Dzięki stopniowo dawkowanym informacjom o tajemniczych znaleziskach w ciele młodej kobiety, razem z nimi będziemy w napięciu starali się rozwikłać zagadkę: co właściwie przytrafiło się tajemniczej Jane Doe? Tylko wtedy mają szansę na zrozumienie dziwnych zjawisk, które zaczynają rozgrywać się wokół nich.

Norweskiemu reżyserowi, przy użyciu w sumie skromnych środków, udało się stworzyć horror, który potrafi zapadać w pamięć i budzi szacunek umiejętnościami konstruowania przez Ovredala wciągającej całości. Świetnie dobrana trójka aktorów w głównych rolach, w tym, jak przyznał sam reżyser: najtrudniejszej damskiej, granej przez Olwen Cathryn Kelly, to jego kolejna zasługa. Znakomita jest chemia między Brianem Coxem i Emile Hirschem w rolach bardziej racjonalnego ojca skupiającego się przede wszystkim na tym, co można odczytać ze zwłok i synem, zastanawiającym się nad tym, dlaczego trafiły one na stół sekcyjny. To właśnie połączenie ich sił spowoduje, że dojdą prawdy, nawet jeśli wydaje się ona nieprawdopodobna.
Ocena recenzenta:
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też inne recenzje

Spójrz na morze - recenzja
03-01-2018 20:39

Spójrz na morze - recenzja

Film wyjątkowy
Szybcy i wściekli 8 - recenzja
27-04-2017 15:01

Szybcy i wściekli 8 - recenzja

To jeden z tych filmów, których widzowie wiedzą dokładnie co dostaną. W ósmej części serii jest to, co już doskonale znamy, z tym, że podane w jeszcze bardziej widowiskowym sosie.
Dzieciak rządzi - recenzja
21-04-2017 18:18

Dzieciak rządzi - recenzja

Gdy DreamWorks bierze się za jakąś nową animację, to wiadomo, że bez echa ona nie przejdzie. A jeśli za film odpowiedzialny jest Tom McGrath, twórca "Madagaskaru", to oczekiwania muszą być bardzo duże. I"Dzieciak rządzi" to rzeczywiście urocza, momentami bardzo zabawna komedia. Może nie na miarę "Madagaskaru", ale na pewno powinna spodobać się dzieciom, a dorosłym może i bardziej.
Pakt krwi - recenzja
12-04-2017 15:25

Pakt krwi - recenzja

Nicolas Cage to z pewnością uzdolniony aktor, ale jak mało kto ma tendencję do występowania w naprawdę kiepskich filmach. "Pakt krwi" jest jednym z nich, choć to wcale nie Cage - wbrew promocyjnym plakatom - nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Polecamy
Najnowsze newsy