Bob Dylan podczas ceremonii wręczenia Nagród Nobla wystąpiłby podobnie?

09-12-2016 13:37
autor: avatar maniek
Bohater filmu „Honorowy obywatel”, argentyńskiego kandydata do Oscara, odbiera literacką Nagrodę Nobla. Ale jego wystąpieniem nie są zachwyceni ani członkowie Akademii Szwedzkiej ani królewska para. Tak wygląda scena otwierająca  komedię, która wejdzie na ekrany kin już 6 stycznia.
Przyjmuję literacką Nagrodę Noble z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony pochlebia mi. Sprawia wielką radość. Ale z drugiej strony górę bierze uczucie goryczy, wynikające z przekonania, że tego typu jednomyślne uznanie jest dobitnym i nieomylnym dowodem na to, że artysta wszedł do okresu schyłkowego – mówi w “Honorowym obywatelu” podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie Literatury Daniel Mantovani (Oscar Martínez). Czy wystąpienie Boba Dylana mogłoby wyglądać podobnie?


Bob Dylan, który nie weźmie udziału w ceremonii wręczenia Nagrody Nobla, przesłał do Akademii Szwedzkiej „osobisty list”. Jego przemówienie ma zostać odczytane podczas gali wręczenia Nagród Nobla, która tradycyjnie obędzie się 10 grudnia – w najbliższą sobotę. Daniel Mantovani, argentyński pisarz, bohater nagrodzonego podczas ostatniego festiwalu filmowego w Wenecji „Honorowego obywatela”, pojawił się na ceremonii wręczania mu Nobla, ale jego przemowa „dziękczynna” wywołała konsternację.



W filmie pojawia się wątek zranionej dumy Argentyńczyków, z których kraju wywodzi się wielu wspaniałych autorów, ale żadnemu nie została dotąd przyznana literacka Nagroda Nobla. Ten temat został podkreślony w filmie poprzez uczynienie głównym bohaterem laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą w przekonaniu wielu powinien otrzymać Jorge Luis Borges – podkreślają producenci filmu.

Literacki Nobel przysparza Danielowi Mantovaniemu międzynarodową sławę. Jego kalendarz jest pełen obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Ale Mantovani (Oscar Martínez, najlepszy aktor festiwalu w Wenecji 2016) niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela.

Wizyta tylko z pozoru umożliwia pogodzenie się z przyjaciółmi z przeszłości, czy triumfalny powrót do miejsca urodzenia. Mantovani musi zmierzyć się z opiniami ludzi, którzy odnajdują siebie na kartach jego powieści. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się, a różnice między kosmopolitycznym literatem a małomiasteczkową społecznością okażą się niemożliwe do pogodzenia.


"Honorowy obywatel" otworzył tegoroczny Warszawski Festiwal Filmowy. Kinowa premiera przewidziana jest na 6 stycznia.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017
22-03-2017 09:13

Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Polecamy
Najnowsze newsy