Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć - recenzja

21-11-2016 09:25
autor: avatar maniek
Wiele produkcji już uświadomiło nam, że w świecie filmu nie ma czegoś takiego jak definitywny koniec serii. Jeśli coś przynosi ogromne zyski i zainteresowanie widzów to często nawet na siłę tworzy się kolejne części.
"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" to nie jest jednak typowa kontynuacja serii o Harrym Potterze, lecz rozszerzenie świata czarodziejów i przedstawienie historii powstania podręcznika o magicznych zwierzętach, które używano 70 lat później w czasach nam już znanych.

Jakie są podobieństwa filmu do serii o Harrym Potterze? Po pierwsze cały świat i magia – dokładnie te same zaklęcia, dowiadujemy się również o istnieniu tych samych osób jak na przykład Dumbledore (o którym wiemy, że w czasach właściwych powieści był już bardzo stary) czy Grindenwald, który był osobą podobną do Lorda Voldemorta i jego celem również było zdobycie Czarnej Różdżki. Cała atmosfera filmu i sceny wręcz idealnie przypominają skończoną kilka lat temu serię o Harrym Potterze, jednak dobrą opcją jest fabuła filmu, gdyż sam Harry i jego najbliżsi przyjaciele już tu nie występują, byłoby to po prostu nudne i na siłę przeciągane. Film ma również wiele elementów odróżniających go od poprzednich części książek J. Rowling jak na przykład rozszerzenie świata czarodziejów do USA a nie tak jak było to poprzednio tylko do Wielkiej Brytanii i wspomnieniu o dwóch innych szkołach Bouxbatone oraz Durmstrangu.Bohaterem filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" jest Newt Scamander, w którego rolę wcielił się Eddie Redmayne. Do obsady aktorskiej należą również Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller czy John Voight. Tutaj możemy zauważyć, że tym razem postawiono na typowo amerykańskie gwiazdy filmowe co się nie zdarzało w serii o Harry Potterze, jednak oczywiście ma to swoje uzasadnienie, gdyż akcja dzieje się właśnie w Nowym Jorku. Oczywiście ogromnym plusem tutaj jest, że fani Harry’ego Potter’a nikogo tu nie poznają, gdyż nie ma żadnej znajomej twarzy z wcześniejszych produkcji filmowych. Dzięki temu możemy poznać całkiem nową historię i całkowicie wgłębić się w rysy charakteru nowych bohaterów a trzeba przyznać, że szczególnie główny bohater – Newt Scamander jest typem bohatera, którego polubimy od razu. Jest bardzo przyjemny, sympatyczny a co ważne ma ogromną pasję jaką są właśnie magiczne zwierzęta. Można nawet go porównać do Harry’ego, lecz czy to nie jest czasem już zbyt daleko idące porównanie? To każdy musi ocenić sam, jednak Newt tak samo jak Harry ceni życie innych istot i ludzi czasem bardziej niż własne życie. Kiedy mugol Kowalski dowiaduje się o istnieniu magicznego świata Newt mógłby zakończyć jego żywot, ten jednak wprowadza go w świat magicznych zwierząt, czym na pewno zyskuje sympatię oglądających.Muzyka jak i efekty specjalne zupełnie przypominają nam serię o Harrym Potterze, typowo mroczna, magiczna muzyka idealnie wprowadza nas w atmosferę filmu a średnie efekty nie powalają jak zwykle. Taki magiczny świat i wiele wydarzeń ukazanych w filmie można by na pewno spróbować przekazać znacznie mocniej, lecz może po prostu tak ma być, aby nie odsuwać uwagi widza od głównych wątków. Do tego powinniśmy być przyzwyczajeni po obejrzeniu Harry’ego Potter’a.

Podsumowując, film można ocenić jak najbardziej pozytywnie. Nie jest to na siłę przedłużona seria, lecz bardzo mądre i ciekawe wprowadzenie do świata magicznego, tego samego, który spotkaliśmy w filmach o Harrym, lecz toczącego się około 70 lat wcześniej. Ciekawa fabuła, dodanie wątku mugoli, nawiązanie do magicznych zwierząt – to wszystko decyduje, że film się ogląda bardzo przyjemnie. Oczywiście mało prawdopodobne jest, że produkcja pod tytułem „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” osiągnie tak ogromny sukces jak seria o Harrym Potterze. Bardziej film ten jak i kolejne części, które są planowanie dość szybko, bo drugiej części możemy się spodziewać w roku 2018, można zaliczyć do ciekawostki dla osób, które są wiernymi fanami Harry’ego i całego magicznego świata stworzonego przez Joanne Rowling.
Ocena recenzenta:
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też inne recenzje

Spójrz na morze - recenzja
03-01-2018 20:39

Spójrz na morze - recenzja

Film wyjątkowy
Szybcy i wściekli 8 - recenzja
27-04-2017 15:01

Szybcy i wściekli 8 - recenzja

To jeden z tych filmów, których widzowie wiedzą dokładnie co dostaną. W ósmej części serii jest to, co już doskonale znamy, z tym, że podane w jeszcze bardziej widowiskowym sosie.
Dzieciak rządzi - recenzja
21-04-2017 18:18

Dzieciak rządzi - recenzja

Gdy DreamWorks bierze się za jakąś nową animację, to wiadomo, że bez echa ona nie przejdzie. A jeśli za film odpowiedzialny jest Tom McGrath, twórca "Madagaskaru", to oczekiwania muszą być bardzo duże. I"Dzieciak rządzi" to rzeczywiście urocza, momentami bardzo zabawna komedia. Może nie na miarę "Madagaskaru", ale na pewno powinna spodobać się dzieciom, a dorosłym może i bardziej.
Pakt krwi - recenzja
12-04-2017 15:25

Pakt krwi - recenzja

Nicolas Cage to z pewnością uzdolniony aktor, ale jak mało kto ma tendencję do występowania w naprawdę kiepskich filmach. "Pakt krwi" jest jednym z nich, choć to wcale nie Cage - wbrew promocyjnym plakatom - nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Polecamy
Najnowsze newsy