Tam, gdzie spotykają się dwa światy

27-10-2016 09:08
autor: avatar
Derek Cianfrance sięgnął i tym razem po opowieść pełną moralnych znaków zapytania. Pośrodku ludzkich zakrętów losu pojawia się latarnia. W powieści M.L. Stedman jest ona osadzona na granicy dwóch światów: Oceanu Indyjskiego oraz Oceanu Południowego.
Znalezienie latarni, która odpowiadałaby opisom z książki, nie było łatwe, jednakże filmowcy nie dali za wygraną i obejrzeli ponad 300 obiektów w różnych częściach Australii i Nowej Zelandii. Najlepszą opcją okazała się Cape Campbell Lighthouse, usytuowana w Cieśninie Cooka, na samym czubku północno-wschodniego brzegu Południowej Wyspy Nowej Zelandii. Latarnia ta prowadzi statki przez zdradzieckie wody już od 1870 roku; mającej ponad 21 metrów wieży towarzyszą chatka dla latarnika oraz znajdujący się idealnie pod latarnią ogród. „Przeszukaliśmy dwa kraje wzdłuż i wszerz, aż wreszcie natrafiliśmy na Cape Campbell”, wspomina Jared Connon, który odpowiadał za poszukiwania. „Gdy Derek stanął na jej szczycie i spojrzał na przylegające wody, wraz z otaczającymi je ostrymi skałami, wiedziałem, że znaleźliśmy nasze Janus Rock. Szczególnie spodobał mu się widok z góry, tak jakby rzeczywiście spotykały się tam dwa oceany”. „Janus Rock to wyspa o dwóch obliczach, ścierają się na niej światło i mrok, miłość i nienawiść, prawda i kłamstwo”, opowiada Derek Cianfrance. „To miejsce zdolne dostarczyć człowiekowi ogromnych przyjemności, ale także wywołać ogromne cierpienie; życie towarzyszy tam nieodłącznie śmierci, a życie jest naznaczone świadomością przemijania. Zawsze postrzegałem tę wyspę jako nieco mityczną, cieszyłem się więc, że mogliśmy na potrzeby naszego filmu stworzyć miejsce, którego nikt jeszcze w takiej formie nie doświadczył”, kontynuuje reżyser. „Na Cape Campbell mieszkało przez dekady wielu latarników, czuć było w środku wieży ich duchy. Podczas jednego z pierwszych spacerów natknąłem się tam na nagrobek z napisem: Naszej kochanej córce, która zbyt szybko od nas odeszła. Sierpień-Grudzień 1896. Całe to miejsce emanowało taką atmosferą, czuć w nim było radości i smutki ludzi, którzy nazywali je przez lata domem. Chcieliśmy, by nasz film stał się częścią pamięci zawartej w latarni Cape Campbell”.

"Światło między oceanami" w kinach 04 listopada.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017
22-03-2017 09:13

Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Polecamy
Najnowsze newsy