Nowe nazwiska w ekipie "Dywizjonu 303"

11-10-2016 10:40
autor: avatar maniek
Ujawniamy gwiazdorski skład "Dywizjonu 303".
Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Maciej Marczewski, Nikodem Rozbicki, Piotr Witkowski, Maciej Cymorek, Jan Wieczorkowski, Wacław Warchoł, Dariusz Toczek i Aleksander Wróbel to aktorzy, których - obok Macieja Zakościelnego i Piotra Adamczyka - zobaczymy w filmie "Dywizjon 303". Z gwiazdami produkcji będzie można się spotkać w trakcie 7. Nocy w Instytucie Lotnictwa, która odbędzie się 14 października w Warszawie. Do udziału w wydarzeniu zapraszają producent "Dywizjonu 303" - Film Media SA oraz dystrybutor obrazu - Kino Świat. Wyczekiwana od lat superprodukcja o polskich lotnikach walczących w słynnej Bitwie o Anglię, realizowana jest na podstawie bestsellerowej powieści Arkadego Fiedlera. Na ekrany kin trafi w 2017 roku. Zdjęcia do filmu kręcone są w Polsce i Wielkiej Brytanii, zaś budżet widowiska wynosi 14 mln zł.

Film Media SA oraz Kino Świat zapraszają gości 7. Nocy w Instytucie Lotnictwa do specjalnie przygotowanej strefy, odsłaniającej kulisy wyczekiwanej od lat superprodukcji o polskich lotnikach walczących w słynnej Bitwie o Anglię. Eksponaty, kostiumy i legendarne mundury najlepszej i najskuteczniejszej jednostki myśliwskiej z czasu II wojny światowej, specjalnie odtworzone na potrzeby produkcji filmu "Dywizjon 303", przeniosą uczestników w ten niezwykły czas.


Wśród atrakcji znajdą się m.in.:
- Replika legendarnego modelu Hawker Hurricane Mk. I w skali 1:1 na co dzień wystawiana w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
- Kabiny Messerschmitt Bf 109E i Hawker Hurricane Mk. I wybudowane na potrzeby filmu w skali 1:1
- Modele Hawker Hurricane Mk. I, Messerschmitt Bf 109E oraz PZL P11c w skali 1:5
- Odtworzony fragment dyspersalu, w którym polscy piloci spędzali czas w oczekiwaniu na rozkaz do walki w przestworzach.

Ponadto aktorzy: Krzysztof Kwiatkowski, Nikodem Rozbicki, Tomasz Mandes, Wacław Warchoł, Aleksander Wróbel, Piotr Witkowski, Sławomir Mandes oraz twórcy filmu opowiedzą o przygotowaniach i realizacji filmu "Dywizjon 303".

14 października 2016, godz. 19.00, Instytut Lotnictwa, al. Krakowska 110/114, wstęp wolny.

Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan "Donald" Zumbach (Maciej Zakościelny) powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza (Piotr Adamczyk). Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 - elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski (Maciej Marczewski), Witold "Tolo" Łokuciewski (Antoni Królikowski), Ludwik Witold Paszkiewicz (Jan Wieczorkowski), Czech - Josef František (Maciej Cymorek) oraz Mirosław Ferić - pseudonim "Ox" (Krzysztof Kwiatkowski). Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje - osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017
22-03-2017 09:13

Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Polecamy
Najnowsze newsy