Chce się żyć - recenzja

20-09-2014 10:53
autor: avatar maniek
Co tak na prawdę liczy się w życiu każdego człowieka? Nastały czasy gdzie ludzie zatracają wrażliwość na godne tego uczucia przypadki. Co wartościowego zostanie nam gdy wszystko co materialne zostanie zabrane? Przypuszczać można, że znaleźć odpowiedzi na te pytanie będzie nam o wiele łatwiej po obejrzeniu intrygującego i wzruszającego filmu "Chce się żyć" reżyserstwa Macieja Pieprzyca.
Ekranizacja z 2013 roku odbiła się szerokim echem na ekranach kinowych nie tylko w Polsce. Oparta na faktach z życia niepełnosprawnego chłopca o imieniu Przemek historia dostarcza nam potężnej dawki refleksji jakich nad nią snujemy. Dawid Ogrodnik znany z filmu "Jesteś Bogiem" wcielił się w postać Mateusza, czyli odpowiednika Przemka. Odgrywając rolę młodego mężczyzny z porażeniem mózgowym przedstawia historie niejednokrotnie ciężkiego i trudnego życia z jakim walkę dzień w dzień musiał toczyć.Mateusz, którego jako chłopca fenomenalnie odgrywał młodziutki aktor Kamil Tkacz, od urodzenia zdiagnozowany był przez lekarzy jako wegetująca roślina. Gdy więc rodzina traciła nadzieję on zbierał siły by udowodnić że jest zupełnie inaczej. Lekarze nie dawali mu żadnych szans na odzyskanie intelektualnej samodzielności co skłoniło jego matkę, zaraz po śmierci ojca oddać go do specjalistycznego ośrodka. Główny bohater zostawia, więc za sobą całe dotychczasowe życie i lubiane otoczenie by przenieść się w zupełnie inne miejsce.

Słysząc o tak ciężkiej chorobie głównego bohatera widz mylnie może odnieść ważenie, że jest on cierpiącym całe życie człowiekiem. Na prawdę jest absolutnie inaczej. Mateusz to pełen energii i humory młody człowiek, mający takie same potrzeby i pragnienia jak w pełni zdrowi ludzie. Kierując się w życiu hasłem tytułu filmu, czyli " Chce się żyć" nie uznaje czegoś, co my definiujemy jako granice, wiec uczy się przy pomocy lekarki języka Blissa.Fabuła dla wielu banalna, przecież wiele było już filmów o podobnej tematyce. Co więc wyróżnia "Chce się żyć" ? Z pewnością sposób przedstawienia postaci pierwszoplanowej w świetle uśmiechu, ogromnej siły wewnętrznej i chęci do życia. Odbiorca czerpie z filmu sporą porcję energii, śmiechu i refleksji nad prawdziwymi wartościami. Kolejnym asem jest obsada aktorska łącząca dwa genialne światy młodego i dojrzałego pokolenia. Dorota Kolak i Arkadiusz Jakubik odgrywający rolę rodziców Matusza oddają na planie ciepło rodzinnego domu tak wiarygodnie, że odczuwa je każdy widz filmu. Jednakże kroku nie odstępuje im pokolenie nieco młodsze, czyli Kamil Tkacz wcielający się w dziecięcą wersje Matusza, Anna Karczmarczyk- Anka, przyjaciółka z sąsiedztwa, a także kolejna młoda aktorka Katarzyna Zawadzka będąca w filmie wolontariuszką pomagającą Mateuszowi podczas pobytu w ośrodku.

Historia jakich wiele na całym świecie, lecz przedstawiona przez świetnego reżysera nabiera uroku i wartości. Z takim zjawiskiem bez wątpienia mamy tutaj do czynienia. Pieprzyca wraz z aktorami stworzył kawał dobrej roboty. Film wzrusza do łez i na długo zapada w pamięci odbiorcy. Nie bez powodu zdobył tak wiele nagród i nominacji. Z ręką na sercu można powiedzieć, że jest on obejrzenia.
Ocena recenzenta:
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też inne recenzje

Spójrz na morze - recenzja
03-01-2018 20:39

Spójrz na morze - recenzja

Film wyjątkowy
Szybcy i wściekli 8 - recenzja
27-04-2017 15:01

Szybcy i wściekli 8 - recenzja

To jeden z tych filmów, których widzowie wiedzą dokładnie co dostaną. W ósmej części serii jest to, co już doskonale znamy, z tym, że podane w jeszcze bardziej widowiskowym sosie.
Dzieciak rządzi - recenzja
21-04-2017 18:18

Dzieciak rządzi - recenzja

Gdy DreamWorks bierze się za jakąś nową animację, to wiadomo, że bez echa ona nie przejdzie. A jeśli za film odpowiedzialny jest Tom McGrath, twórca "Madagaskaru", to oczekiwania muszą być bardzo duże. I"Dzieciak rządzi" to rzeczywiście urocza, momentami bardzo zabawna komedia. Może nie na miarę "Madagaskaru", ale na pewno powinna spodobać się dzieciom, a dorosłym może i bardziej.
Pakt krwi - recenzja
12-04-2017 15:25

Pakt krwi - recenzja

Nicolas Cage to z pewnością uzdolniony aktor, ale jak mało kto ma tendencję do występowania w naprawdę kiepskich filmach. "Pakt krwi" jest jednym z nich, choć to wcale nie Cage - wbrew promocyjnym plakatom - nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Polecamy
Najnowsze newsy