Katastrofa, która zmieniła świat

31-08-2016 14:27
autor: avatar maniek
Deepwater Horizon - największa platforma wiertnicza znajdująca się w amerykańskim sektorze Zatoki Meksykańskiej. Zbudowana w latach 1998-2001 przez koncern Hyundai półzanurzalna forteca przystosowana była do wierceń na głębokość morza do ok. 2450 m.
Maksymalna głębokość odwiertu wynosiła ok. 9150 m. Deepwater Horizon wydzierżawiona była przez koncern BP.

Sześć lat temu niekontrolowany wyciek gazu i ropy spowodował potężną eksplozję, która doprowadziła do zatonięcia platformy. Ponad 666 tysięcy ton ropy zanieczyściło plaże od Teksasu aż po Florydę. Na platformie pracowało 126 członków załogi, 11 z nich uznano za zaginionych lub zabitych w wyniku eksplozji. Katastrofa odcisnęła znaczące piętno na gospodarce tamtego rejonu USA. Koncern BP pokrył wszystkie straty związane z wybuchem. Niestety skutki tamtego wydarzenia są odczuwalne do dziś.Najnowszy film Petera Berga "Żywioł. Deepwater Horizon" przypomina tamte dni. W epicentrum zdarzeń znajduje się Mike Williams (Mark Wahlberg), którego zadaniem będzie ocalenie swojej załogi. Służby ratunkowe mają ograniczony dostęp do platformy ze względu na szalejący ogień i niesprzyjające warunki pogodowe.
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
01-06-2017 10:57

Wściekły i pies! Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.

Wściekły i pies!  Bruce Willis na polskim plakacie komedii sensacyjnej „Jak dogryźć mafii”.
 Prezentujemy plakat filmu
31-03-2017 08:29

Prezentujemy plakat filmu "Mały Jakub"

"Mały Jakub" to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego - zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario.
Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017
22-03-2017 09:13

Rozdano nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017

Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2017, podczas której po raz dziewiętnasty wręczono nagrody nazywane popularnie "polskimi Oscarami", jak co roku przyniosła wiele emocji i będzie jeszcze długo omawiana w różnego rodzaju mediach i serwisach.
Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.
20-03-2017 09:01

Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera „Amok”.

Czarne charaktery? "Chętnie zagrałbym więcej takich ról". Mateusz Kościukiewicz odkrywa kulisy thrillera "Amok".
Polecamy
Najnowsze newsy