Niezłomny - recenzja

02-01-2015 23:43
megafon.pl
"Niezłomny" nie jest pierwszym filmem Angeliny Jolie, wyjaśnia jednak, czemu ten poprzedni ("Kraina miodu i krwi") nie zdobył rozgłosu.
Wojenny dramat w reżyserii aktorki powstał na podstawie prawdziwej historii amerykańskiego olimpijczyka, Louisa Zamperiniego. W czasie II wojny światowej, gdy samolot biegacza rozbił się na oceanie, najpierw przez 47 dni dryfował z dwoma innymi żołnierzami, by następnie zostać ocalonym przez Japończyków, którzy umieścili go w obozie jenieckim.

Jolie stając za kamerą pokazała przede wszystkim, że jest przesiąknięta Hollywoodem. Tym najbardziej banalnym i tendencyjnym. Jej film jest nudny, przewidywalny i naiwny. Jak dzieciom aktorka tłumaczy widzom, kto jest dobry, a kto zły, kto musi wygrać i dlaczego. Ani chwili wątpliwości, ani grama niedopowiedzenia. Czarno na białym, bez choćby odrobiny szarości. Zero napięcia, strachu, a zamiast prawdziwych emocji, wyciskające - w zamierzeniu - łzy sceny. Zamperini jest dzielny, silny i taki musi być cały czas i do końca. Dramatyczną historię tego bez wątpienia niezwykłego człowieka, Jolie zmieniła w ckliwy i patetyczny pean. Zamiast zaangażować widza w walkę biegacza, pokazała jego pomnik. Zamiast przybliżyć nam człowieka, zaprezentowała nam streszczenie jego życiorysu. Jako reżyserka kompletnie nie ma charakteru, nie dała nic z siebie, powieliła jedynie oklepane już schematy, patenty (retrospekcje, artystyczne zbliżenia) i wypchała scenariusz natchnionymi, okrągłymi dialogami.

Szkoda, wielka szkoda, ponieważ taka opowieść zasługuje na wielki, wspaniały, poruszający film.

Więcej o filmie: Niezłomny
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też inne recenzje

Spójrz na morze - recenzja
03-01-2018 20:39

Spójrz na morze - recenzja

Film wyjątkowy
Szybcy i wściekli 8 - recenzja
27-04-2017 15:01

Szybcy i wściekli 8 - recenzja

To jeden z tych filmów, których widzowie wiedzą dokładnie co dostaną. W ósmej części serii jest to, co już doskonale znamy, z tym, że podane w jeszcze bardziej widowiskowym sosie.
Dzieciak rządzi - recenzja
21-04-2017 18:18

Dzieciak rządzi - recenzja

Gdy DreamWorks bierze się za jakąś nową animację, to wiadomo, że bez echa ona nie przejdzie. A jeśli za film odpowiedzialny jest Tom McGrath, twórca "Madagaskaru", to oczekiwania muszą być bardzo duże. I"Dzieciak rządzi" to rzeczywiście urocza, momentami bardzo zabawna komedia. Może nie na miarę "Madagaskaru", ale na pewno powinna spodobać się dzieciom, a dorosłym może i bardziej.
Pakt krwi - recenzja
12-04-2017 15:25

Pakt krwi - recenzja

Nicolas Cage to z pewnością uzdolniony aktor, ale jak mało kto ma tendencję do występowania w naprawdę kiepskich filmach. "Pakt krwi" jest jednym z nich, choć to wcale nie Cage - wbrew promocyjnym plakatom - nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Polecamy
Najnowsze newsy