Sędzia - recenzja

17-10-2014 23:35
megafon.pl
"Sędzia" jest filmem z dużymi ambicjami i potencjałem. Efekt nie zawsze jednak zachwyca.
Bohaterem jest wzięty, bezwzględny adwokat Hank Palmer (Robert Downey Jr.), który powraca do domu w niewielkiej miejscowości w Indianie na wieść o śmierci matki. W dniu pogrzebu dochodzi do wypadku, w którym ginie mężczyzna. Podejrzanym jest ojciec Hanka, lokalny sędzia Joseph Palmer (Rovert Duvall).

Dzieło Davida Dobkina to połączenie rodzinnego melodramatu i średniej klasy kina prawniczego. Mogłoby się wydawać, że upraszczam, ale nie. Obraz ma dwa główne wątki (relacje ojca z synem oraz sprawę o zabójstwo), które choć mają mnóstwo punktów wspólnych, ledwo się zazębiają. W narracji brakuje płynności, błyskotliwości, przez co w zasadzie oglądamy dwa filmy w jednym. I żaden nie jest bez wad. Opowieść o niełatwych więzach dzieci i rodziców nie jest niczym oryginalnym. Nie trzeba nawet daleko szukać, bo wystarczy przypomnieć sobie "Sierpień w hrabstwie Osage". Małomiasteczkowe kompleksy, niewypowiedziane żale, mocne charaktery. U Dobkina za mało jest emocji. Tych prawdziwych, nieco surowych, a za dużo klasycznego melodramatyzmu, łzawych scen, patetycznej muzyki. Jeśli natomiast chodzi o śledztwo i proces, cóż, twórcy nie pozwalają nam samym osądzić oskarżonego. Sami decydują, co jest właściwe, sprawiedliwe. Nie biorą widza pod włos, nie poddają jego pierwotnej opinii w wątpliwość.

Wszystko to sprawia, że "Sędziego" oglądamy bez zaangażowania, bez kibicowania. Oglądamy jednak też bez znużenia i zażenowania. To film sprawnie zrealizowany, dobrze zagrany, niepozbawiony niuansów, subtelności, które wznoszą go ponad banalne historie i łzawe produkcje rodem z Hallmarku.

Więcej o filmie: Sędzia
Spodobał Ci się artykuł ?
Śledź nas na facebook.

Zobacz też inne recenzje

Spójrz na morze - recenzja
03-01-2018 20:39

Spójrz na morze - recenzja

Film wyjątkowy
Szybcy i wściekli 8 - recenzja
27-04-2017 15:01

Szybcy i wściekli 8 - recenzja

To jeden z tych filmów, których widzowie wiedzą dokładnie co dostaną. W ósmej części serii jest to, co już doskonale znamy, z tym, że podane w jeszcze bardziej widowiskowym sosie.
Dzieciak rządzi - recenzja
21-04-2017 18:18

Dzieciak rządzi - recenzja

Gdy DreamWorks bierze się za jakąś nową animację, to wiadomo, że bez echa ona nie przejdzie. A jeśli za film odpowiedzialny jest Tom McGrath, twórca "Madagaskaru", to oczekiwania muszą być bardzo duże. I"Dzieciak rządzi" to rzeczywiście urocza, momentami bardzo zabawna komedia. Może nie na miarę "Madagaskaru", ale na pewno powinna spodobać się dzieciom, a dorosłym może i bardziej.
Pakt krwi - recenzja
12-04-2017 15:25

Pakt krwi - recenzja

Nicolas Cage to z pewnością uzdolniony aktor, ale jak mało kto ma tendencję do występowania w naprawdę kiepskich filmach. "Pakt krwi" jest jednym z nich, choć to wcale nie Cage - wbrew promocyjnym plakatom - nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Polecamy
Najnowsze newsy