Ocalony - recenzja

14-03-2014 15:04, megafon.pl
"Ocalony" to typowy amerykańsko-bohaterski obraz. Zero zaskoczenia, ale jednocześnie całkiem rzetelne męskie kino.
Film powstał w oparciu o wspomnienia Marcusa Luttrella (Mark Wahlberg), żołnierza piechoty morskiej, i przedstawia historię misji, jaką czterech Marines zgodziło się wykonać w Afganistanie w 2005 roku. Żołnierze mieli za zadanie wytropić jednego z najważniejszych przywódców organizacji terrorystycznej, jednak akcja nie przebiegła zgodnie z planem.

Dzieło Petera Berga choćby w najmniejszym stopniu nie wyrywa się z szablonu amerykańskiego kina o tych dzielnych i wspaniałych. Twórcy nie okazali się przewrotnymi kuglarzami i tytuł nie jest zmyłką, scenariuszowego zaskoczenia więc nie będzie. Ani raczej żadnego innego. Najpierw jest luzacko i wesoło, żebyśmy poznali i polubili bohaterów (co się udaje bez problemu) - męskie, szorstkie przyjaźnie, żarty i sympatyczne docinki nieogolonych facetów. Później czeka nas popis twardzielstwa, ale i dowód na to, że ci najtwardsi z najtwardszych mają dobre serca, sumienie i wierzą w sprawiedliwość. W końcu dramat wojny, bezpardonowo podrasowany przez twórców przejmującą muzyką, zwolnionymi ujęciami czy symbolicznymi zdjęciami, ale i pokazany mocno, dosadnie, chwilami brutalnie. Wiadomo jednak, że na końcu hollywoodzkiego tunelu musi być światełko i jest też i ono w filmie "Ocalony". Żeby nie było wątpliwości - nie wszyscy w Afganistanie są źli.

Obraz zainspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, ale z rzeczywistością zdaje się on mieć niewiele wspólnego. Coś na zasadzie: "To, że włożę sukienkę Angeliny Jolie, nie znaczy, że wyglądam jak Angelina Jolie". Mnóstwo banałów, uproszczeń i egzaltacji. Mimo wszystko seans nie jest torturą, wręcz przeciwnie, "Ocalonego" ogląda się naprawdę dobrze. Na szczęście sporo się dzieje, akcja wartka, dynamiczna, dialogi są żywe i dość inteligentne, obsada niezła, a bohaterowie z charakterem. Jeśli ktoś nie spodziewa się niespodziewanego, bezproblemowo powinien przyjąć ten kolejny bardzo amerykański film.

Więcej o filmie: Ocalony

Zobacz też

Mark Wahlberg i Peter Berg po raz trzeci razem
04-07-2015 23:50

Mark Wahlberg i Peter Berg po raz trzeci razem

Mark Wahlberg i Peter Berg po realizacji dramatu wojennego "Ocalony" oraz dramatu "Deepwater Horizon" planują kolejny wspólny projekt.
Amerykanie nadal walczą z Markiem Wahlbergiem
13-01-2014 02:11

Amerykanie nadal walczą z Markiem Wahlbergiem

Obraz "Lone Survivor" zajął pozycję lidera amerykańskiego box office'u.
Hollywoodzkie gwiazdy w Afganistanie
09-11-2013 04:56

Hollywoodzkie gwiazdy w Afganistanie

W sieci pojawił się nowy zwiastun filmu "Lone Survivor". W obsadzie prawdziwa plejada hollywoodzkich twardzieli: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch, Eric Bana i Ben Foster.
Lone Survivor - pierwszy zwiastun oraz plakat
01-08-2013 11:16

Lone Survivor - pierwszy zwiastun oraz plakat

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu "Lone Survivor" w reżyserii Petera Berga.