popularne wyszukiwania: Boyhood, Zbaw nas ode złego, Szef, Grawitacja, Jack Ryan: Teoria chaosu,

Call Girl - recenzja

28-11-2013 23:28, megafon.pl

Mógł to być intymny obraz zagubionej, dojrzewającej dziewczyny. Mógł być wciągający thriller o skandalu obyczajowym na najwyższych politycznych szczeblach, a nawet społeczny komentarz na temat nadużyć władzy czy portret Szwecji lat 70. Wystarczyło zdecydować się na jedną opcję.

Bohaterką jest pewna nastolatka, która zostaje wciągnięta w kwitnący w Sztokholmie seksbiznes. Jest młoda, ufna i naiwna. Nie wie, jak wysoką cenę zapłaci, ani jak wysoko sięgają kłamstwa i manipulacje.Film Mikaela Marcimaina pod wieloma względami jest dobry i interesujący. Twórca każde z postawionych zagadnień potrafi ciekawie przedstawić. Frapuje nas więc los młodej, nierozpieszczanej przez los Iris, która próbuje walczyć, choć wie, że jest zbyt słaba. Intryguje wątek kryminalny i śledztwo prowadzone przez ambitnego policjanta. Szwedzki reżyser potrafi też skłonić do ogólnych przemyśleń i głębszych refleksji nad kondycją społeczeństwa, bezkarnością elit, niesprawiedliwością. Problem w tym, że Marcimain nie potrafił połączyć tego w spójną historię. Skakanie pomiędzy wątkami, przenoszenie akcentów na różne postaci, zwyczajnie się tu nie sprawdza. Zamiast wzbudzać coraz większe emocje, wciągać w opowieść coraz bardziej traci zainteresowanie widza. Poszczególne elementy są raczej na siłę dopasowane, niż gładko zazębiają się, rozchodzą się w szwach, nie kleją. "Call Girl" wydaje się przez to dziełem wymęczonym czasem nawet niechlujnym. Szkoda tym bardziej, że imponuje strona wizualna, kapitalne oddanie klimatu lat 70. począwszy od strojów, przez wnętrza po sposób kręcenia.

Zobacz też

Jeffrey Dean Morgan będzie Joe DiMaggio

27-11-2014 10:19

Jeffrey Dean Morgan będzie Joe DiMaggio

Jeffrey Dean Morgan wcieli się w sławnego amerykańskiego baseballistę Joe DiMaggio w telewizyjnej produkcji.
Zwiastun

27-11-2014 09:57

Zwiastun "Gwiezdnych wojen" w piątek w sieci

Tak jak należało przypuszczać, zwiastun nadchodzącej odsłony "Gwiezdnych wojen" trafi nie tylko do kin, ale i do internetu.
Stanisław Mikulski nie żyje

27-11-2014 09:45

Stanisław Mikulski nie żyje

Stanisław Mikulski, odtwórca roli Hansa Klossa, nie żyje. Miał 85 lat.
Mrok i piękno amerykańskiego snu w

27-11-2014 03:03

Mrok i piękno amerykańskiego snu w "A Most Violent Year"

Producenci przedstawili w sieci nowy materiał wideo z planu "A Most Violent Year" J.C. Chandora.
Najnowsze newsy
 
Linki sponsorowane: