popularne wyszukiwania: Boyhood, Zbaw nas ode złego, Sąsiedzi, Szef, Ewolucja planety małp,

Call Girl - recenzja

28-11-2013 23:28, megafon.pl

Mógł to być intymny obraz zagubionej, dojrzewającej dziewczyny. Mógł być wciągający thriller o skandalu obyczajowym na najwyższych politycznych szczeblach, a nawet społeczny komentarz na temat nadużyć władzy czy portret Szwecji lat 70. Wystarczyło zdecydować się na jedną opcję.

Bohaterką jest pewna nastolatka, która zostaje wciągnięta w kwitnący w Sztokholmie seksbiznes. Jest młoda, ufna i naiwna. Nie wie, jak wysoką cenę zapłaci, ani jak wysoko sięgają kłamstwa i manipulacje.Film Mikaela Marcimaina pod wieloma względami jest dobry i interesujący. Twórca każde z postawionych zagadnień potrafi ciekawie przedstawić. Frapuje nas więc los młodej, nierozpieszczanej przez los Iris, która próbuje walczyć, choć wie, że jest zbyt słaba. Intryguje wątek kryminalny i śledztwo prowadzone przez ambitnego policjanta. Szwedzki reżyser potrafi też skłonić do ogólnych przemyśleń i głębszych refleksji nad kondycją społeczeństwa, bezkarnością elit, niesprawiedliwością. Problem w tym, że Marcimain nie potrafił połączyć tego w spójną historię. Skakanie pomiędzy wątkami, przenoszenie akcentów na różne postaci, zwyczajnie się tu nie sprawdza. Zamiast wzbudzać coraz większe emocje, wciągać w opowieść coraz bardziej traci zainteresowanie widza. Poszczególne elementy są raczej na siłę dopasowane, niż gładko zazębiają się, rozchodzą się w szwach, nie kleją. "Call Girl" wydaje się przez to dziełem wymęczonym czasem nawet niechlujnym. Szkoda tym bardziej, że imponuje strona wizualna, kapitalne oddanie klimatu lat 70. począwszy od strojów, przez wnętrza po sposób kręcenia.

Zobacz też

Julia Stiles i Ray Liotta w thrillerze z Anthonym Hopkinsem

31-10-2014 14:21

Julia Stiles i Ray Liotta w thrillerze z Anthonym Hopkinsem

Julia Stiles i Ray Liotta dołączyli do obsady filmu "Go With Me" z Anthonym Hopkinsem.
Jon Bernthal i Catalina Sandino Moreno handlują kokainą dla Catherine Zety-Jones

31-10-2014 09:49

Jon Bernthal i Catalina Sandino Moreno handlują kokainą dla Catherine Zety-Jones

Jon Bernthal i Catalina Sandino Moreno oraz Óscar Jaenada i Mehdi Dehbi dołączyli do obsady filmu "The Godmother".
Gal Gadot nie będzie ukochaną Ben Hura

31-10-2014 09:22

Gal Gadot nie będzie ukochaną Ben Hura

Gal Gadot zrezygnowała z roli Esther w filmie "Ben-Hur".
Julianne Moore walczy o swoją pamięć

31-10-2014 06:47

Julianne Moore walczy o swoją pamięć

W sieci pojawił się pierwszy fragment dramatu "Still Alice", w którym Julianne Moore gra naukowca z wczesnymi oznakami choroby Alzheimera.
 
Linki sponsorowane: