Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł

Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł (2011)

gatunek: Dramat
produkcja: Polska
premiera filmu: 25-02-2011
ocena: 6.5/10 147 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Opis filmu
W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem „Krwawej niedzieli” Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego. Twórcy filmu podkreślają, że "Czarny czwartek" nie jest tylko filmem o wydarzeniach Grudnia '70, lecz mówi o czymś, co dotyka nas codziennie. To film o kryzysie zaufania i kryzysie wiary. /informacja prasowa/

Tagi: lata 80, manifestacje, odwaga, rekonstrukcja, walka, wiara, zaufanie
Obsada i twórcy

producent: Kazimierz Beer, Mirosław Piepka

reżyseria: Antoni Krauze

scenariusz: Mirosław Piepka, Michał Pruski

muzyka: Michał Lorenc

zdjęcia: Jacek Petrycki

Marta Honzatko
Michał Kowalski
Marta Kalmus
Grzegorz Falkowski
Andrzej Dębski
Jacek Kałucki
Piotr Garlicki
Wojciech Tremiszewski
Piotr Andruszkiewicz
Wiktoria Kraszewska
Zosia Smagacka
Wojciech Pszoniak
Witold Dębicki
~Rocznik 83
~Rocznik 83
06-02-2012 18:33 Nigdy historia walki z totalitaryzmem w polsce nie interesowała mnie zbytnio bo uważałem że chodziło tylko o polityke.Ten film uświadomił mi że komunizm tak jak dzisiejsze czasy nie liczył się z człowiekiem i jego prawem do wolności.Ale ten film pokazuje zwyczajnych ludzi którzy mając już dość obłudnej propagandy wyszli na ulice walcząc nie o wolność,równość i inne dyrdymały ale o chleb i godność.I można wiele mówić ale ten film pokazuje prawde i daje do myślenia czy ty albo ja miałbyś odwage walczyć o lepsze jutro czy byś odpuścił i dał się gnębić.
~Gość
~Gość
13-02-2012 13:14 slaby film mogli sie bardziej postarac a nie puszac ci przez kadr stara warszawe a na DALSZYM PLANIE widac plastikowe okna i drzwi od bramy razem z domofone na kod hehehehehe lata 70 pffffff nawet tego nie potrafili dobrze zrobic.
maniek
maniek
27-05-2014 12:02 Rewelacyjny film. Produkcja jest dowodem na to, że Polacy potrafią zrobić naprawdę dobry film historyczny nie angażując przy tym znanych aktorów. Zastanawia mnie tylko gdzie w filmie pojawiła się Krystyna Janda? W obsadzie jest uwzględniona.
Dodaj opinię
Zdjęcia (7)
Podobne filmy