Amelia

Le Fabuleux destin d'Amelie Poulain (2001)

gatunek: Dramat, Komedia, Romantyczny
produkcja: Francja, Niemcy
premiera filmu: 25-04-2001
ocena: 6.8/10 530 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Chris Evans i Michelle Monaghan mają zagrać głównych bohaterów komedii "A Many Splintered Thing", utrzymanej w duchu takich przebojów, jak "Amelia" czy "500 dni miłości". czytaj całą recenzję »
Opis filmu
Młoda, nieśmiała dziewczyna, w której samotnicze, pozbawione rówieśników dzieciństwo wyrobiło zmysł fantazji, mieszka na paryskim Montmartrze, pracując jako kelnerka w kafejce. Jej tryb życia jest uregulowany: rano zachodzi do sklepu, potem obsługuje klientów kawiarni (niezła menażeria), po pracy wstępuje do swojego sąsiada, cierpiącego na rzadką chorobę kości malarza (Merlin), w weekendy odwiedza owdowiałego, zdziwaczałego ojca. Nie ma w tym rozkładzie zajęć miejsca na mężczyznę. Pewnego dnia za ścianą łazienki w swoim skromnym paryskim "studio" znajduje pudełeczko z dziecięcymi skarbami należącymi do poprzedniego właściciela mieszkania i postanawia go odszukać. Jej wysiłki zostają uwieńczone powodzeniem, a obdarowany anonimowo pamiątką z przeszłości mężczyzna radykalnie odmienia swoje życie. To doświadczenie przekonuje Amelię, że nawet drobne uczynki mogą korzystnie wpływać na kształt ludzkiej egzystencji. Zachęcona nim rozpoczyna dobroczynną akcję: karze właściciela sklepu za upokarzanie swojego pomocnika, kojarzy hipochondryczną koleżankę z kawiarni ze spragnionym uczucia klientem, przywraca nieszczęśliwemu ojcu sens życia itd. Ale sama staje bezradna, gdy spotyka ekscentrycznego młodzieńca (Kassovitz), kolekcjonującego niewykorzystane zdjęcia z fotograficznych automatów...

Tagi: adaptacja opowiadania, baśń, Francja, idealizm, marzenia, miłość, Paryż, surrealizm
Obsada i twórcy

reżyseria: Jean-Pierre Jeunet

scenariusz: Jean-Pierre Jeunet

muzyka: Yann Tiersen

zdjęcia: Bruno Delbonnel

Rufus
Yolande Moreau
Artus de Penguern
Urbain Cancelier
Maurice Bénichou
yavanne
yavanne
10-08-2010 03:09 to był najgorszy film, jaki kiedykolwiek widziałam. przez niego zraziłam się do francuskich filmów.
indioska
indioska
06-12-2011 13:42 jak dla mnie średni, nie lubię takich filmów, troche nudny
Aleksandra
Aleksandra
05-02-2016 17:24 Film specyficzny, ale na pewno ciekawy. Natomiast ścieżka dźwiękowa to majstersztyk :)
Dodaj opinię
Podobne filmy
Polecamy
Newsy

28-08-2013 18:05
Amelia Poulain chce podbić Broadway
Francuski przebój komediowy z 2001 roku, "Amelia" Jean-Pierre'a Jeuneta z Audrey Tautou w roli głównej, doczeka się musicalowej wersji na Broadwayu.


więcej »