Alternatywy 4

Alternatywy 4 (1983)

gatunek: Komedia, Serial
produkcja: Polska
premiera filmu: 30-09-1986
ocena: 6.8/10 469 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Opis filmu
1. PRZYDZIAŁ
Na Ursynowie powstają nowe bloki. Prezes spółdzielni mieszkaniowej jest oblegany przez kandydatów do otrzymania upragnionego przydziału. Jedni proponują łapówki, inni powołują się na swą bardzo trudną sytuację mieszkaniową. W dniu wywieszania list do spółdzielni przybywa ekipa telewizyjna, by na miejscu zarejestrować reakcje szczęśliwców, którzy właśnie zostali posiadaczami nowych mieszkań. W ogólnym zamieszaniu reporter wyznacza pierwszego z brzegu petenta, Dionizego Cichockiego, do opowiedzenia przed kamerą o swej radości z otrzymania przydziału. Cichockiego nie ma na liście, ale reportera niewiele to obchodzi i każe "wykonać zadanie". Reportaż ogląda szef Cichockiego i wstrzymuje mu w związku z tym przydział mieszkania zakładowego. Tymczasem w Pułtusku Stanisław Anioł, działacz miejskiego Komitetu PZPR, szykuje się do przeprowadzki do stolicy na "eksponowane stanowisko". Ma być gospodarzem domu w jednym z bloków na Ursynowie.

2. PRZEPROWADZKA
Stanisław Anioł zostaje gospodarzem bloku i kieruje ruchem podczas przeprowadzki. Zamieszanie jest spore. Na to samo mieszkanie otrzymuje przydział Zygmunt Kotek i Zdzisław Kołek - ostatecznie wprowadzają się obaj z rodzinami i prowizorycznie dzielą lokal na pół. Tragarze zamieniają lokatorom meble, ubecy mają założyć podsłuch u opozycjonisty prof. Dąb-Rozwadowskiego. Na skutek pomyłki zakładają "pluskwę" u kogoś innego. Wdowa przywozi trumnę ze zwłokami męża, by choć przez chwilę pobył w nowym mieszkaniu, a po całym bloku grasują oszuści i kombinatorzy.

3. PIERWSZA NOC
Radni debatują nad nazwą ulicy. Kandydatury związane z nazwiskami zasłużonych osób nie znajdują uznania - ostatecznie ulica zostaje nazwana Alternatywy. Wprowadzają się kolejni lokatorzy. Nauczycielkę przeprowadza cała klasa, każdy z uczniów niesie jakiś mebel lub sprzęt. W bloku, nauczycielka zaprzyjaźnia się z docentem Furmanem, który opowiada jej o swoich wyczynach na polowaniu. Podsłuchują ich tajniacy, którzy biorą Furmana za Dąb-Rozwadowskiego i uznają za niebezpiecznego terrorystę. Józef Balcerek z Pragi nie chce przenosić się na Ursynów. Robi wszystko, by pozostać wśród kumpli. Zostaje eksmitowany, przyjeżdża z rodziną na Alternatywy 4.

4. PROFESJONALIŚCI
Jedną z lokatorek domu przy Alternatywy 4 jest śpiewaczka Kubiak-Kolińska, jej próby głosu stają się uciążliwe dla sąsiadów. Śpiewaczce z kolei przeszkadza każdy szmer, więc wysyła męża, by ucieszał robotników używających wiertarek, młotów i innych narzędzi. Wreszcie z zemsty każe wszelkie prace w swoim mieszkaniu wykonywać nocą. Cichocki nieustannie nachodzi prezesa, jego koledzy udają ekipę telewizyjną. Prezes obiecuje mu mieszkanie po wdowie, ale wtedy właśnie zgłasza się dygnitarz partyjny Jan Winnicki. To on otrzymuje przydział, a prezesowi rewanżuje się od razu talonami na samochody dla niego i syna.

5. 20-TY STOPIEŃ ZASILANIA
Przychodzi zima. W bloku wyłączają ogrzewanie, ciepłą wodę, często i światło. Towarzysz Winnicki namawia lokatorów, by trzymać się solidarnie, razem, po czym przenosi się do willi byłej żony. Pozostali mieszkańcy nie załamują rąk. Manc znajduje na wysypisku starą lokomotywę kolejki wąskotorowej, Kotek dźwigiem przenosi ją pod blok. W kolejce pali się węglem, a rura doprowadza ciepło do węzła w piwnicy. Do bloku wprowadza się nowy lokator, Murzyn, który wynajmuje mieszkanie od inżyniera. Kiedy Anioł ogłasza czyn społeczny - skopanie terenu pod trawnik - pojawia się tylko ów Murzyn i sam wykonuje całą robotę.

6. GOŁĘBIE
Stanisław Anioł wciąż doskonali sposoby uzależniania od siebie niesubordynowanych lokatorów. Prosi, grozi, knuje intrygi, kontroluje korespondencję. Najłatwiej idzie mu z Murzynem, najwięcej problemów stwarza niedawny alkoholik z Pragi, Balcerek. W końcu Anioł wysyła mu fikcyjne wezwanie na kurację odwykową, po czym - powołując się na swoje znajomości - obiecuje wezwanie unieważnić. W zamian Balcerek musi przysiąc, że będzie brał udział w czynach społecznych, a nawet próbach chóru. Gospodarz domu powołuje też Radę Mieszkańców, która odtąd będzie ustalała kolejność sprzątania. Na czele Rady staje docent Furman. Konstruktor Manc ma nowy, rewelacyjny pomysł - wstawia robota do prawdziwej kolejki w sklepie. Niestety, eksperyment kończy się fiaskiem.

7. SPISEK
Stanisław Anioł dba o to, by zająć lokatorom każdą minutę. Przykładnie sprzątają klatkę schodową i teren wokół bloku, a wieczory spędzają w suszarni, biorąc udział w próbach chóru. Dozorca przechodzi sam siebie, ale mieszkańcy domu mają już dość jego tyranii. Majewski, Balcerek, Kołek, Kotek i prof. Dąb-Rozwadowski organizują spisek, w który wciągają prawie wszystkich. Pod pismem do prezesa spółdzielni o odwołanie Aniła podpisuje się mnóstwo osób, lecz prezes wita delegację kpinami. Nauczycielce Bożence udaje się wreszcie spędzić całą noc z docentem Furmanem. Konstruktor Manc kończy prace nad uzdatnianiem robota. Śpiewaczka Kubiak-Kolińska ma dziwny wypadek samochodowy.

8. WESELE
W mieszkaniu Balcerka odbywa się wesele.W skutek awarii wodociągu do Balcerków schodzi się cały blok i robi się potworne zamieszanie. Później zaczyna szwankować elektryczność i wszyscy przenoszą się do prominenta Winnickiego, który ma telewizor tranzystorowy, by obejrzeć ważny mecz piłkarski. Przy okazji Winnicki wyjaśnia zebranym konieczność wprowadzenia podwyżek cen mięsa. Meczu nie może obejrzeć docent Furman, gdyż na polecenie Anioła śledzi Ewę Majewską. Okazuje się, że Ewa pracuje w "Kongresowej" jako striptizerka.

9. UPADEK
Bawiący w mieszkaniu Winnickiego Anioł odbiera telefon i dzięki temu dowiaduje się, że wkrótce przyjedzie do Warszawy światowa delegacja burmistrzów dzielnic. Prominent ma wytypować blok, który goście odwiedzą. Korzystając z okazji Stanisław Anioł bez wahania wskazuje "swój" blok przy Alternatywy 4. Dla lokatorów jest to jedyna szansa, aby zaszkodzić znienawidzonemu gospodarzowi domu. Delegacja zastaje ruderę, przygotowaną na wzór pijackiej meliny - lokatorzy udają żebraków, pijaków, degeneratów, nożowników. Goście uciekają w popłochu, Anioł zostaje zwolniony. Nowym dozorcą zostaje Cichocki, który dzięki temu otrzymuje wreszcie wymarzony przydział na mieszkanie.

Tagi: anioł, bareja, blok, cieć, gołębie, gospodarz, łapówka, socjalizm, spółdzielnia, super komedia
Obsada i twórcy

reżyseria: Stanisław Bareja

scenariusz: Maciej Rybiński, Stanisław Bareja, Janusz Płoński

muzyka: Jerzy Matuszkiewicz

zdjęcia: Wojciech Jastrzębowski

Bożena Dykiel
Jerzy Kryszak
Kazimierz Kaczor
Krystyna Tkacz
Roman Wilhelmi
Witold Pyrkosz
Zofia Czerwińska
Stanisława Celińska
Mieczysław Voit
Bolesław Płotnicki
Barbara Rachwalska
Tatiana Sosna-Sarno
Jacek Fedorowicz
Sławomira Łozińska
Stanisław Bareja
Wiesław Gołas
~ela1984
~ela1984
23-07-2010 08:55 Jak chyba co roku w bloku wakacyjnym TVP puszcza Alternatywy 4. Mimo to ten serial nigdy mi się nie znudzi.
slawekweb
slawekweb
28-11-2010 20:40 Alternatywy 4 to w mojej opinii jeden z najlepszych polskich seriali komediowych. Mamy tutaj prawdziwy kwiat polskiego aktorstwa: Wilhelmi, Pyrkosz, Kociniak, Pokora, Gajos. Serial wspaniały i ponadczasowy.
Warto zwrócić uwagę na kreację Romana Wilhelmiego, którego rola Stanisława Anioła jest kolejnym aktorskim popisem po występie w równie znakomitym serialu: "Kariera Nikodema Dyzmy".
Dodaj opinię
Podobne filmy
Polecamy
Menu filmu

Zwiastun filmu
Zdjęcia
Opinie
Recenzje

edytuj film »
dodaj recenzję »
dodaj film do schowka »

Newsy

10-09-2014 11:24
"Alternatywy 4" w cyfrowej wersji w TVP HD
„Alternatywy 4” w odnowionej wersji już od 13 września w TVP HD.


więcej »
Stronę współtworzą