Akcja pod Arsenałem

Akcja pod Arsenałem (1977)

gatunek: Wojenny
produkcja: Polska
premiera filmu: 13-02-1978
ocena: 6.5/10 32 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Opis filmu
Film oparty na powieści "Kamienie na szaniec" ale przede wszystkim na faktach autentycznych. Historia czterech przyjaciół-młodych żołnierzy polskiego podziemia i ich zmagań z hitlerowskim najeźdźcą. Punktem kulminacyjnym jest tytułowa akcja pod Arsenałem.

26 marca 1943 roku w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielskiej, harcerze z grupy szturmowej Szarych Szeregów brawurowym atakiem odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara "Rudego", a wraz z nim 25 innych więźniów. Skatowany w czasie śledztwa przez Niemców "Rudy" kilka dni później zmarł na rękach swoich przyjaciół. Wkrótce od kul harcerzy z grup szturmowych zginęli jego oprawcy - Lange i Schulz. Te właśnie wydarzenia, znane z książek "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego i "Akcja pod Arsenałem" Stanisława Broniewskiego, są tematem filmu. Jednakże nie jest on "dokumentem w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie jest ważne, czy ktoś stał o dwa kroki bliżej czy dalej. Ten film jest dokumentem postaw" - powiedział wspomniany już Stanisław Broniewski "Orsza", naczelnik konspiracyjnych Szarych Szeregów i dowódca tej akcji, jeden z konsultantów filmu. W sztabie konsultacyjnym znaleźli się także Zygmunt Kaczyński "Wesoły" i Aleksander Kamiński. Autorem scenariusza jest Jerzy Stefan Stawiński - żołnierz Września, uczestnik Powstania Warszawskiego. Fabułę filmu umownie można podzielić na dwie części. W pierwszej naszkicowano życie w okupowanej stolicy i sylwetki bohaterów akcji. Swoją uwagę reżyser skoncentrował głównie na trzech postaciach - "Zośce", "Rudym" i "Alku", na ich charakterach, marzeniach, uczuciach. Od momentu aresztowania "Rudego" zaczyna się paradokumentalna część filmu - reżyser z wielką pedanterią przedstawił przygotowania i przebieg akcji. Zadbano także o wierne odtworzenie wyglądu warszawskich ulic w czasie okupacji. Oprócz filmowego "Orszy" - Jana Englerta i występującego w roli "Zośki" Mirosława Konarowskiego, znanego z filmu "Con amore" i "Jezioro osobliwości", w rolach harcerzy z Szarych Szeregów w większości wystąpili debiutanci.

Tagi: dramat, wojenny
Obsada i twórcy

reżyseria: Jan Łomnicki

scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński

muzyka: Piotr Hertel

zdjęcia: Jerzy Gościk

Jan Englert
Adam Ferency
Bożena Dykiel
Damian Damięcki
Paweł Wawrzecki
Wojciech Alaborski
Joanna Pacuła
Jan Piechociński
Danuta Kowalska
Zbigniew Sawan
Antonina Girycz
Lidia Korsakówna
Maria Mamona
jasnysfinks
jasnysfinks
10-04-2007 17:31 Ten film jest wartościowy i nadaje się do obejrzenia z klasą na DVD w szkole, akle samemu newet się bym nim nie zainteresował
Dodaj opinię
Zdjęcia (0)
Podobne filmy