Aguirre, gniew boży

Aguirre, Der zom Gottes (1972)

gatunek: Biograficzny, Dramat, Przygodowy
produkcja: Meksyk, Peru, RFN
ocena: 7.2/10 18 ocen
Zaloguj się lub zarejestruj aby ocenić ten film
Obsada i twórcy

producent: Werner Herzog, Hans Prescher

reżyseria: Werner Herzog

scenariusz: Werner Herzog

muzyka: Popol Vuh

zdjęcia: Thomas Mauch

Klaus Kinski
Del Negro
Peter Berling
Ruy Guerra
Cecilia Rivera
kabushi
kabushi
25-05-2007 16:35 Kanwą tego filmu stała się autentyczna wyprawa gubernatora Gonzalo Pizarra, brata sławnego Francisa Pizarra, która odbyła się w poszukiwaniu mitycznego El Dorado. Akcji rozgrywa się w 1560r (w rzeczywistości wyprawa odbyła się 1541-1542) w sercu amazońskiej dżungli. Losy wyprawy znamy z zapisków jej uczestnika - księdza Gaspara de Carvajala.
Do bohaterów dołączamy w momencie gdy, jako pierwsi europejczycy, przekraczają Andy. Głównym bohaterem jest jeden z oficerów Pizarra - Lope de Aquirre (niesamowity Klaus Kinski). Bezwzględny, przebiegły i uparty ponad ludzkie pojmowanie, bez wahania grający kartą życia współtowarzyszy nie wyłączając życia własnej córki. Stopniowo pogrążający się w otchłani szaleństwa, przekraczając kolejne kręgi zielonego piekła, powtarzający jak mantrę, że ?gdzieś tam?, ?nie dalej jak kilka dni? jest sława i bogactwo o jakim się nikomu nie śniło, brnie na zatracenie swoje i innych. Śmierci, głodowi i niepewności przeciwstawia wszystko co ma, a nawet znacznie więcej?
Chcąc jednak mieć pełny obraz Aquirre, trzeba tu postawić pytanie: kim trzeba być, by z garstką ludzi wyruszyć na podbój Nowego Świata? Kimże był Hernán Cortés? Czy, aby zmienić losy świata nie jest potrzebne szaleństwo i ofiara?
Bo gdyby tak, to dziennik księdza Gaspara jest właśnie zapisem próby powstawania idei większej niż człowiek- tyle tylko, że nieudanej.
Muzykę do filmu stworzył oczywiście Popol Vuh, zespół na trwałe związany z filmową twórczością Herzoga.
Do amazońskiej dżungli reżyser powróci za kilka lat, w filmie ?Fitzcarraldo? rozgrywającym się u schyłku XIX wieku. Powróci, dodajmy, tradycyjnie w wielkim stylu.
Dodaj opinię
Podobne filmy